اثر امواج مغناطیسی بر سلامتی

دکتر رمضانعلی صادق زاده، نماینده مردم رشت در مجلس هفتم، یکی از نمایندگانی بود که در طول سه سال گذشته به دفعات در مورد وضعیت مخابراتی کشور از سوی خبرنگاران مورد پرسش قرار گرفته است.و دکتر صادق زاده هم خود به دفعات در پارلمان، وزارت ارتباطات، مدیران این بخش را به پاسخگویی به پرسشهایش فراخوانده است. این همه به دلیل آن بود که نایب رییس اول کمیسیون صنایع و معادن، رییس کمیته ی مخابرات مجلس هفتم است. همانگونه که رییس ارتباطات و حمل و نقل مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

با دکتر صادق زاده نه در مورد وضعیت کلی مخابرات در ایران که در مورد مبحثی دیگر که بسیار مورد توجه عموم مردم است به دقایقی صحبت نشستیم و از وی که دارای فوق تخصص ( فوق دکترا ) کاربرد مخابرات ( امواج و آنتن ) در مهندسی پزشکی از دانشگاه برادفورد انگلستان است در مورد تاثیرات امواج های مغناطیسی ( دکل های مخابراتی و تلفن های همراه ) به گفت و گو نشستیم.

این گفت و گو در ادامه می آید :

س) آقای دکتر، در طول سالهای گذشته بحثهای مختلفی در مورد امواج مغناطیسی و رادیویی در کشورمان مطرح بوده، اما هنوز در مورد نتایج آن با تردید صحبت می شود آیا این امواج بر روی محیط تاثیر منفی می گذارند؟

ج) در این ارتباط دو بحث وجود دارد. یکی گوشیهای که سیمکارت دارند و به عنوان گیرنده و فرستنده استفاده می شود، دیگری هم آنتن های تلفن همراه است که در نقاط مختلف شهر و جاده ها نصب می شود.

در مورد اول که گوشی تلفن همراه است با توجه به این که آنها می توانند تا دو وات امواج تشعشعی داشته باشند استفاده ی طولانی از گوشی که نزدیک به گوش است و مورد استفاده قرار می گیرد باعث می شود که حساسیتهای مختلفی بر روی آدمهای مختلف بوجود بیاورد. مثلاً بواسطه ی استفاده ی طولانی دچار خستگی می شوند یا احساس درد در ناحیه سر و گوش می کنند یا احساس خواب آلودگی داشته باشند. تاثیرات استفاده ی طولانی برای افراد مختلف متفاوت است. به همین دلیل حتی الامکان باید سعی شود اگر از گوشی تلفن همراه استفاده می شود باید به صورت مدت زمان کمتر در هر مکالمه، یا اینکه از هندزفری استفاده شود تا گوشی از ناحیه ی سر و به گوش دور باشد.

س) تشعشعات الکتریسیته باید در چه فاصله ی علمی تنظیم شود؟

ج) فاصله ای که به هنگام استفاده از گوشی داریم خیلی کم است و معمولاً چسبیده به گوش است. که باید در فاصله ی دورتر از گوش قرار بگیرد و یا برای مکالمات طولانی از هندزفری استفاده شود. اما به طور کلی افرادی که از گوشی تلفن همراه به مدت طولانی استفاده می کنند باعث می شود در جاهایی از سر مثل گوش، چشم یا ناحیه ی داخلی سر ایجاد حرارت کند که این حرارت برای افراد عوارض مختلفی دارد .

س) در مورد دکل های تلفن همراه (BTS) که در نقاط مختلف شهر نصب شده وضعیت به چه صورت است ؟

ج) در مورد دکل ها با توجه بر این که آنها قدرت تشعشعی بالاتری دارند مثلاً در فاصله ی طولانی تری از مناطق مسکونی و تجاری قرار گرفته اند، معمولاً ارتفاع آن بالا است یا اینکه بالای ساختمان ها قرار می گیرد. و باید هم در فاصله ی دورتری از افراد قرار بگیرد که معمولاً هم این را رعایت می کند. و اگر در سطح زمین نصب شود خود آنتن در بالای دکل نصب می شود و گزارشی هم مبنی بر اثرات منفی بر روی افراد در این ارتباط گزارش نشده است.

س) پس اعتراض بعضی از ساکنان مناطق مسکونی و یا تجاری برای نصب این قبیل دکل ها بواسطه ی باورهای غلط در مورد تاثیرات منفی امواج است؟

ج) افرادی که معترض می شوند معمولاً به این دلیل نگرانند که مبادا اثرات منفی داشته باشد. اما خب این نوع آنتن ها در همه ی دنیا و در کشورهای پیشرفته هم استفاده می شود و اثرات منفی از این دکل ها تا کنون گزارش نشده است چون فاصله ی این دکل ها از انسان ها دور است نمی توان از اثرات منفی آن ها صحبت کرد و در این ارتباط گزارش های اثبات شده ای هم شاهد نبوده ایم.

لازم است در این ارتباط فرهنگ سازی شود تا اگر اقدامی برای نصب دکل برای تقویت آنتن دهی تلفن های همراه می شود مخالفتی با آن ها صورت نگیرد.

س) پس باید باورهای مختلف در مورد تاثیرات منفی امواج الکترو مغناطیس را دور ریخت ؟

ج) در مورد BST ها بله، اما در مورد گوشی ها باید احتیاط های لازم را انجام داد و چون چند سالی بیشتر از فراگیر شدن گوشی های تلفن همراه نمی گذرد و هنوز آمارگیری دقیقی در مورد بیماری های ناشی از استفاده از گوشی تلفن همراه یا عوارض آن در سطح بین المللی ایجاد شده باشد نشده است تا رسماً اعلام شود که فلان بیماری به دلیل استفاده از تلفن همراه است. اما با توجه به حرارت اضافی که در نقاط مختلف نزدیک گوش، بواسطه ی استفاده از گوشی تلفن همراه بوجود می آید باید توصیه های لازم را در مورد چگونگی استفاده از گوشی تلفن همراه دارند که نباید از نظر دور داشت و از مکالمات طولانی با تلفن همراه کم کرد.

س) دکل های تلفن همراه در ایران تفاوتی با آنچه در کشورهای توسعه یافته استفاده می شود، دارد؟

ج) خیر تفاوتی وجود ندارد. این سیستمی که در کشور ما وجود دارد سیستم GSM است که اکثر کشورهای اروپایی معمولاً از این سیستم استفاده می کنند و 900 مگاهرتز و یا 1800 مگاهرتز است. فرکانس بالاست اما در عین حال با توجه به اینکه ملاحظات ایمنی رعایت می شود و نباید خیلی نگران این موضوع بود اما در مورد گوشی باید این موارد را رعایت کرد.

س) آقای دکتر، با توجه به اینکه زنگ خور موبایلتان زیاد است امکان عمل به این توصیه ها برایتان وجود دارد؟

ج) بله، من معمولاً هنگام مکالمه از آیفون گوشی یا هندزفری استفاده می کنم البته به جز مواقعی که فردی صحبتی خصوصی با من داشته باشند.

/ 1 نظر / 20 بازدید
کریمی

سلام من زمانی که می خوابم احساس میکنم امواجی در سرم در حال عبور هستند حتی گاهی از شدت احساس امواج در سر از خواب بیدار میشم ، در صورتی که موبایل هم در حالت پرواز قرار میدهم مرتب احساس کمبود خواب دارم و خستگی میشه من راهنمایی کنید اگه پاسخ به آدرس ایمیل من ارسال کنید ممنون میشم