سرطان درد بی درمان نیست

 یازده تا هفدهم مهر ماه هفته مبارزه با سرطان نامیده شده است.بیماری که هر ساله جان هزاران نفر را در دنیا می گیرد.به بهانه فرا رسیدن این هفته« پیک پزشکان امروزاطلاعاتی را در مورد انواع سرطان به مخاطبان عزیز تقدیم می کند .به این امید که نکاتی از این مطالب در حفظ سلامتی یا حاصل شدن بهبودی به کارتان آید.

 

سرطان‌ رحم‌

uterine cancer

سرطان‌ رحم‌ عبارت‌ است‌ از سرطان‌ آندومتر (پوشش‌ داخلی‌ رحم‌). معمولاً زنان‌ یائسه‌ 60-50 ساله‌ را مبتلا می‌سازد.

 

مراحل‌ ابتدایی‌:

خونریزی‌ یا لکه‌ بینی‌ به‌ ویژه‌ پس‌ از مقاربت‌ جنسی‌. غالباً 12 ماه‌ یا بیش‌ از 12 ماه‌ پس‌ از توقف‌ فعالیت‌ قاعدگی‌ رخ‌ می‌دهد. ممکن‌ است‌ قبل‌ از خونریزی‌ یا لکه‌ بینی‌، ترشح‌ آبکی‌ یا دارای‌ رگه‌های‌ خون‌ از مهبل‌ وجود داشته‌ باشد.

بزرگ‌ شدن‌ رحم‌. گاهی‌ توسط‌ توده‌ای‌ چنان‌ بزرگ‌ است‌ که‌ از خارج‌ لمس‌ می‌شود.

مراحل‌ بعدی‌:

گسترش‌ به‌ سایر اعضا که‌ باعث‌ درد شکمی‌، درد قفسه‌ سینه‌ و کاهش‌ وزن‌ گردد.

  

علل‌

 

ناشناخته‌. به‌ نظر می‌رسد باچندین‌ عامل‌ مساعدکننده‌ که‌ در قسمت‌ عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر ذکر شده‌ است‌، مرتبط‌ باشد.

عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر: دیابت‌ شیرین‌ ،چاقی‌ ، فشارخون‌ بالا

استفاده‌ از استروژن‌ بدون‌ استفاده‌ همزمان‌ از پروژسترون‌

سابقه‌ خانوادگی‌ سرطان‌ پستان‌ یا تخمدان‌ سابقه‌ پولیپ‌های‌ رحم‌، چرخه‌های‌ قاعدگی‌ بدون‌ تخمک‌ گذاری‌ یا سایر علایم‌ عدم‌ تعادل‌ هورمونی‌ ، تأخیر یائسگی‌ .

   

پیشگیری‌

هر 12-6 ماه‌ تحت‌ معاینه‌ لگن‌ قرار بگیرید.

برای‌ هرگونه‌ خونریزی‌ یا لکه‌ بینی‌ پس‌ از یائسگی‌ تحت‌ مراقبت‌ پزشکی‌ قرار بگیرید.

 

عواقب‌ مورد انتظار

با تشخیص‌ و درمان‌ زودهنگام‌ 90% از بیماران‌ حداقل‌ 5 سال‌ زنده‌ می‌مانند. در بیماران‌ مسن‌تر و وقتی‌ تأخیر یائسگی‌ وجود داشته‌ باشد، پپش‌ آگهی‌ بدتر است‌.

   عوارض‌ احتمالی‌

گسترش‌ کشنده‌ سرطان‌ به‌ مثانه‌، مقعد و اعضای‌ دوردست‌.

  

 درمان‌ :

 آزمون‌ها تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ متعدد باشند که‌ در ابتدا برای‌ تشخیص‌ سرطان‌ و سپس‌ برای‌ مشخص‌ کردن‌ هرگونه‌ گسترش‌ به‌ سایر اعضای‌ بدن‌ (مرحله‌ بندی‌) انجام‌ می‌پذیرند. این‌ آزمون‌ها می‌توانند شامل‌ آزمون‌های‌ آزمایشگاهی‌ خون‌، پاپ‌اسمیر، آزمون‌های‌ کارکرد کبد، رادیوگرافی‌ قفسه‌ سینه‌. سی‌تی‌ اسکن‌، ماموگرافی‌، تنقیه‌ باریوم‌، ام‌آرآی‌، سونوگرافی‌ مهبل‌، بیوپسی‌ آندومتر و اتساع‌ و کورتاژ باشند.

درمان‌ به‌ وسعت‌ بیماری‌ بستگی‌ دارد و می‌تواند شامل‌ ترکیبی‌ از موارد زیر باشد: جراحی‌، پرتوتابی‌، هورمون‌ درمانی‌ و شیمی‌ درمانی‌.

ممکن‌ است‌ روان‌ درمانی‌ یا مشاوره‌ به‌ خاطر افسردگی‌ توصیه‌ گردد.

 

 سرطان استخوان

 اسکلت انسان را استخوان , که جسم جامدی است تشکیل می دهد و به شکلهای گوناگون در بخشهای مختلف بدن قرار دارد . بخش بیرونی استخوان بسیار سفت و سخت و مرکب از املاح معدنی و مواد آلی است . سرطان استخوان از سنین شیرخوارگی تا سالمندی می تواند ایجاد شود و سبب فلج عضو و یا مرگ فرد مبتلا شود . سرطان استخوان به سارکوم Sarcome نیز شهرت دارد و در تمام دنیا شایع است . سرطانهای دیگر بدن از جمله سرطان پستان ، ریه ، پروستات ، تیروئید و کلیه ها نیز قادرند به استخوانها منتقل شده و آن را تخریب کنند .

 

علل :

ارث و عوامل ژنتیک ، تماس با اشعه و ترکیبات هسته ای ، علل ناشناخته .

 

علائم :

درد استخوان ، برآمدگی در محل استخوان ، گرم شدن ناحیه تورم ، نازک شدن جدار استخوان و خوردگی استخوان ، کم خونی و ضعف عمومی ، براق شدن پوست در سطح تومور .

 

تشخیص:

رادیولوژی ، سی تی اسکن ، MRI، اسکن هسته ای ، تستهای اختصاصی و آزمایشگاهی ، بیوپسی از تومور .

درمان :

جراحی ، شیمی درمانی ، اشعه درمانی .

پیشگیری :

عدم تماس با ترکیبات رادیواکتیو و هسته ای . در صورتی که استعداد ژنتیکی وجود داشته باشد انجام آزمایشات طبی در هر 6 ماه توصیه می شود .

 

سرطان مری

 مری لوله درازی است بین ستون فقرات و جناغ که در دنباله حلق قرار دارد و معده را با حلق مربوط می سازد ؛ و سرطان آن ، پنجمین سرطان شایع در دنیاست که بیشتر در مردان رخ می دهد . متاسفانه به دلیل تشخیص دیر هنگام سرطان مری ، اکثرا مرگ زا و کشنده است .

این نوع سرطان در کمربندی از آسیا ، شمال ایران ( گرگان ، ترکمن صحرا ، هشتپر ) حول کشورهای چین ، جمهوریهای آسیایی شوروی سابق ، مغولستان - شایعتر است .

تومورهای مری دو نوع خوش خیم و بدخیم هستند . در شهرهای شمالی ایران به دلیل استفاده مکرر از غذاهای نمک دار برای تمام وعده های ناهار یا شام استعداد و آمادگی بیشتر به سرطان مری را دارند .

 

علل :

سیگار کشیدن و استعمال سایر فراورده های دخانی ، تریاک کشیدن ، نوشیدن مشروبات الکلی ، نوشیدن چای داغ ، از عوامل بروز این سرطان است . از دیگر عوامل می توان مصرف ماهی دودی ، اغذیه نمک سود مانند کلم شور و خیارشور به مقادیر زیاد در طی سال ، ماهی شور ، ترشی جات ، سموم قارچها ، کمبودهای ویتامینی ، املاح و ترکبیات معدنی و شیمیایی و علل ناشناخته را نام برد .

 

علائم بالینی:

 

اختلال بلع ، درد زیر جناغ ، بی اشتهایی ، کاهش وزن ، خشونت صدا ، خونریزیهای پنهان گوارشی ، درد ، عفونتهای مکرر ریوی .

 

تشخیص :

رادیوگرافی با بلع باریم ( ماده حاجب ) ، آندوسکوپی ، نمونه برداری .

 

درمان :

جراحی ، شیمی درمانی و اشعه درمانی .

 

پیشگیری:

بهترین راه پیشگیری از سرطان مری ، عدم استعمال دخانیت و پرهیز از تریاک ، خودداری از نوشیدن مشروبات الکلی و چای داغ و خوراکیهای نمک سود است . افرادی که در بلع غذاهای جامد دچار مشکل باشند ، اما مایعات را به آسانی می توانند بخورند باید به پزشک مراجعه کنند .

 

 سرطان کبد (جگر)چیست؟

 

بزرگترین غده بدن که زیر دیافراگم ، در پهلوی راست قراردارد وضمن درست کردن صفرا ، موادغذایی سه گانه (قندها ، چربیها ، پروتوئینها ) را جذب می کند و آنها را تغییرشکل می دهد. وبرای تغذیه ی سلولها آماده می سازد .

سرطان کبد ( جگر سیاه ) بیشتر در مردان رخ می دهد و در کشورهایی چون آفریقا ، چین، ژاپن و جنوب شرقی آسیا بسیار شایع بوده و یکی از علل عمده مرگ ومیر محسوب می شود . سرطانهای دیگر اعضای بدن از جمله معده ، پانکراس ، روده بزرگ ، ریه ، دهان و مثانه همگی می توانند به کبد منتقل شوند . و نوعی سرطان ثانویه ایجاد کنند .

 

تشخیص:

با بررسی آزمایشگاهی اختصاصی و سی تی اسکن ، را دیولوژی ، MRIو نمونه برداری سوزنی می توان

به تشخیص سرطان کبد دست یافت .

 

درمان:

با جراحی ، شیمی درمانی ، پرتو درمانی ، پیوند کبد می توان تا حدی به درمان نزدیک شد اما متاسفانه اکثرا مبتلایان به این بیماری در کمتر از 6 ماه جان می سپارند .

 

پیشگیری:

بهترین راه پیشگیری از بروز سرطان کبد عدم مصرف ترکبیات الکلی و داروهای تخریب کننده ی کبد و رعایت

بهداشت از نظر انگلهای بیماری زا است . افراد مبتلا به عفونت مزمن هپاتیت Bباید مراقبتهای پزشکی اختصاصی را هرچند ماه انجام دهند .

 

 سرطان پانکراس

لوزالمعده غده بزرگ سرخ رنگ خوشه مانندی است که نزدیک معده قرار دارد و سرطان آن یکی از کشنده ترین سرطانها است . از آنجا که به سختی می توان این سرطان را در مراحل اولیه تشخیص داد ، در زمان تشخیص آن ، به زندگی چندان امیدی نیست ، بنابراین باید عوامل بروز بیماری را شناخت و به پیشگیری آن پرداخت . هورمون انسولین و بیکربنات از این غده ترشح می شود .

 

علل :

استعمال دخانیات ، دیابت قندی ، ازدیاد سن ، مصرف زیاد پروتئینهای حیوانی و چرب ، مصرف زیاد قهوه و سابقه مزمن عفونت پانکراس .

 

علائم بالینی :

درد و سوزش سردل ، کاهش وزن ، درد پشت ، بی اشتهایی ، تهوع ، استفراغ ، یرقان ، آشفتگیهای هیجانی .

 

تشخیص :

آزمایش خون ، تستهای اختصاصی توموری ، سونوگرافی ، سی تی اسکن ، آرتریوگرافی ، ERCP، بیوپسی سوزنی ( نمونه برداری با سوزنهای ظریف ) .

 

درمان :

هر چند در بیش از 90 درصد موارد حتی جراحی و شیمی درمانی و اشعه درمانی نیز کارساز نیستند اما اگر به صورت اتفاقی و زود هنگام تشخیص داده شود امید به زندگی مجدد هست .

 

پیشگیری :

عدم استعمال دخانیت از مهمترین راههای پیشگیری است . پرهیز از مصرف غذاهای گوشتی و چرب را نیز باید مد نظر داشت . با تحت درمان بودن دقیق بیماران دیابتی و انجام آزمایشات چکاپ مداوم نیز می توان امید به پیشگیری از بروز این سرطان را داشت .

 

سرطان پروستات

سرطان پروستات عبارت است از وجود سلولهای سرطانی در پروستات که به علت افزایش آندروژن و غدد فوق کلیوی بوده و باعث انسداد در دستگاه ادراری می‌شود.

ازدیاد سرطانی سلول‌های بافت غدهسَرَطان (به پارسی سره: چَنگار) یعنی رشد، تکثیر و گاهی انتشار غیر طبیعی سلول‌های بدن. بدن انسان از میلیونها میلیون سلول تشکیل شده است که در کنار هم، بافتهایی مانند ماهیچه ها، استخوان و پوست را می‌‌سازند. بیشتر سلول‌های طبیعی بدن در پاسخ به تحریکاتی که از داخل و خارج بدن به آنها وارد می‌‌شود، رشد و تولید مثل می‌کنند و در نهایت می‌‌میرند. اگر این فرآیند در مسیر تعادل و صحیح خود اتفاق بیفتد، بدن سالم می‌‌ماند و عملکرد طبیعی خود را حفظ می‌‌کند. اما مشکلات، زمانی شروع می‌‌شود که برخی از ژن‌های یک یاخته طبیعی دچار جهش شده و سلول به یک سلول سرطانی تبدیل شود. سرطان یک بیماری صد در صد ژنتیکی است.ولی صد در صد ارثی نیست ومیتواند اکتسابی باشد.

 

دلایل بروز سرطان ریه

 

هیچ شکی وجود ندارد که مصرف تنباکو از اصول بنیادین ابتلا به سرطان ریه است. در حقیقت حدود 80 تا 90 درصد کل بیماری های ریوی به دلیل مصرف تنباکو بروز می کنند. مدت زمان سیگار کشیدن هر چه بیشتر و طولانی تر باشد، ریسک ابتلا به سرطان ریه نیز افزایش پیدا می کند. که البته این ریسک در مردان بالاتر می باشد: مردهایی که در طول روز یک پاکت سیگار می کشند 22 مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض ابتلا به این سرطان قرار دارند. از سوی دیگر زنانی که همین مقدار سیگار را مصرف می کنند، ریسک ابتلا در آنان تنها 12 مرتبه افزایش پیدا می کند. مصرف سیگار برگ و پیپ نیز کاری بدور از خطر به شمار نمی رود و درصد ریسک ابتلا به بیماری را در حدود 2 تا 6 درصد افزایش می دهد.

همیشه در مورد خطرات دود سیگار برای افراد غیر سیگاری مطالب بسیاری می شنوید و حتی پیش بینی شده است که خطرات آن در افراد غیر سیگاری نسبت به افرادی که سیگار می کشند بیشتر است. با توجه به میزان قرار گرفتن در معرض دود سیگار میزان ریسک ابتلا به سرطان متفاوت است. برای پژوهشگران یافتن گروهی که به هیچ وجه در معرض دود سیگار نبوده اند کار دشواری است و پیدا کردن مضرات واقعی دود سیگار برای افراد غیر سیگاری کمی با مشکل بر خورد می کند. اگرچه اطلاعات موجود در این زمینه حاکی از آن است که در این افراد ریسک ابتلا به سرطان 25/0 تا 45/0 درصد افزایش می یابد.

/ 0 نظر / 120 بازدید