بیماری ms

 

«ام اس چیست؟»ام اس هنگامی در بدن بروز می نماید که گلبول های سفید که نقش دفاعی در بدن دارند به میلین که حفاظتی برای رشته های عصبی است و کمک می کند که پیام های الکتریکی با سرعتی چندین برابر منتقل شوند،بجای یک عامل بیگانه حمله می کنند و هر بار که این گلبول ها به رشته های اعصاب مربوط به یکی از اندام های بدن حمله کنند، آن اندام دچار مشکل می شود. شاید بتوان گفت دو بیمار ام اس را نمی توان یافت که چگونگی شروع و ادامه بیماری شان شبیه به هم باشد، ولی در کل بیماری ام اس را می توان به چهار دسته اصلی تقسیم کرد.
ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس نوعی بیماری مزمن و پیشرونده دستگاه عصبی مرکزی است که در این بیماری بتدریج مجموعه ای از علایم به سراغ فرد می آید و شاید مهم ترین آنها ضعف پیشرونده عضلات ارادی فرد اعم از دست ها و پاهاست.این بیماری که اغلب در افراد جوان بین 20 تا 40 ساله شایع است ، در زنان دو برابر بیشتر از مردان دیده می شود و امروزه مطالعات علمی،اهمیت ونقش تغذیه را در حفظ سلامت بیماران مبتلا به ام اس ثابت کرده است.
ازچه غذاهایی استفاده شود؟
- چربی های سالم اعم از امگا -3 و امگا-6 باید یکی از ارکان اصلی رژیم غذایی این بیماران باشد.از این رو مصرف انواع ماهی بخصوص ماهی سالمون و ساردین، روغن هایی همچون روغن زیتون و کانولا،روغن ماهی و روغن دانه انگور از جمله منابع غنی از این چربی های سالم است.
- مصرف ویتامین های B6,A,E,C باید به اندازه نیاز و به میزان کافی صورت گیرد. برای رسیدن به این هدف توصیه می شود روزانه بین 2 تا 5 واحد میوه و سبزی های تازه وتمیز جزو رژیم غذایی فرد باشد و توصیه می شود حتی المقدور از قرص های ویتامین و ترکیبات جایگزین استفاده نشود.
از چه غذاهایی پرهیز شود؟
- همه غذاهای چرب برای بیماران مبتلا به ام اس مضر است. در این میان گوشت های پرچربی،تمامی چربی های حیوانی،ماست پرچرب،خامه و سس های مایونز از مضرترین آنها به شمار می آید.
- خوراکی های بسیار شیرین همچون کیک های خامه ای ، آبنبات های شیرین ، ژله ، مربا و هر آنچه که شیرینی مصنوعی زیادی داشته باشد ،زیان آور است و از آنها باید پرهیز کرد.
- نوشیدنی هایی اعم از الکل و کولا باید به طور کامل از رژیم غذایی فرد حذف شوند.همچنین شکلات ها و پودرهایی که از این ترکیبات تهیه می شوند نیز برای سلامت این بیماران مضر است.
- غذاهایی که به نوعی حاوی مواد نگهدارنده هستند، برای این بیماران خطرناکند.تمامی کنسروها، کمپوت های تجاری،سوسیس، کالباس،ژامبون و پیتزاهای خارج از منزل نمونه هایی از این غذاهاست که حاوی مواد نگهدارنده اند.
- تخم مرغ، گوجه فرنگی،بادمجان و خرمالو به دلیل داشتن ترکیبات حساسیت زا و باز هم به دلیل مکانیسمی که قبلا گفته شد ، می توانند علایم بیماری را در فرد افزایش دهند.به همین دلیل می بایست از مصرف این غذاهانیز پرهیز کرد.
- بسیاری از چای می پرسند.چای در صورتی که کمرنگ و تازه دم باشد ، از جمله بهترین نوشیدنی ها برای بیماران ام اس محسوب می شودبخصوص اگر در ابتدای روز و انتهای شب میل شود.
انواع ام اس «MS »
*ام اس خوش خیم[1]: در این نوع فقط تعداد کمی حمله رخ می دهد که این حملات نیز معمولا با بهبودی کامل همراه است .این نوع ام اس در طی زمان بدتر نمی شود و معمولاموجب هیچ ناتوانی ماندگاری نخواهد شد.
*نوع عود کننده و فروکش یابنده[2]: اکثر مبتلایان، بیماری شان را با همین نوع آغاز می کنند و به این صورت است که در آنها هر حمله بیماری،یک دوره آرام در پی دارد که بیماران در این مدت مشکلی ندارند،حمله ها نیز معمولاً غیر قابل پیش بینی اند.
*نوع پیشرونده ثانویه[3]:این دسته را می توان ادامه نوع قبلی دانست یعنی پس از چندین سال حمله، آرامش بیمار به حدی می رسد که بدون وجود دوره های واضحی از حمله با گذشت زمان ضعیف تر می شود.
*نوع پیشرونده اولیه[4] : این نوع بیماری هرگز حالت های عود یا فروکش را ندارد و از همان حالت ممکن است هر زمانی متوقف شود یا همچنان بدتر شود.
علایم و مشکلات شایع
تظاهرات و سیربیماری ام اس از شخصی به شخص دیگر متفاوت است .چشم ها نیز معمولاً اولین و شایع ترین عضو درگیر هستند، قدرت بینایی نیز معمولاً در اشخاصی که درگیری چشمی داشته اند تا حدی کاهش می یابد.اندام های دست و پا نیز ممکن است دچار مشکلات حسی وحرکتی شوند.مثل احساس کرختی ، به خواب رفتگی یا سوزن سوزن شدن ، اشکال در راه رفتن و حرکات ارادی دیگر را می توان نام برد.گوش ها گاهی دچار مشکلاتی نظیر وزوز یا کاهش شنوایی می شوند.احساس نیاز مکرر به دفع ادرار،بند آمدن و احتباس ادرارو بی اختیاری در دفع آن و بالاخره کاهش میل و توانایی جنسی از مشکلاتی هستند که در دستگاه ادراری- تناسلی بیماران به وجود می آید.از دست دادن تعادل هنگام راه رفتن بخصوص در تاریکی ممکن است به خاطر درگیری مخچه باشد. به جزاین موارد می توان به مشکلاتی نظیر تمرکز حواس و گاهی بی حواسی، اضطراب،افسردگی،احساس درد در ماهیچه ها،اشکال در سخن گفتن و اشکال در اجابت مزاج اشاره کرد.گروهی از عوامل می توانند زمینه ساز ایجاد مشکلات جدید باشند که از آنها می توان به گرما و رطوبت ، ورزش هایی که حرارت بدن را بالا می برند، تب و مهمتر از همه اینها فشار روحی و عصبی که به آن استرس روانی می گویند.
ام اس و فیزیوتراپی
 یکی از مشکلات اصلی ما،ضعف و محدودیت در حرکت است که به علت درگیری قسمت های حرکتی در مغز و نخاع و از طرف دیگر به علت کم حرکت شدن خود بیماران که به یکی از این عوامل مربوط می شود: افسردگی و بی حوصلگی ، ترس از افتادن و کم بودن تحرک با عوارضی مانند کوتاه و ضعیف تر شدن عضلات ، زخم بستر،یبوست و ... تفاوت بیماران ام اس با افرادی که بعد از شکستگی و باز کردن گچ نیازمند به فیزیوتراپی هستند، در این است که فیزیوتراپی بیماران ام اس،برای مدت نامحدودی صورت می گیرد.منظور ما از انجام حرکات فیزیوتراپی رسیدن به وضعیت بهتر جسمی و روحی است.
چه بخوریم؟
معمولاً زمانی که فرد بیمار شد بعد از این که به دنبال دارو و درمان رفت به فکر می افتد که ازچه مواد غذایی استفاده کند و از چه غذاهایی پرهیز کند.تاکنون هیچ رابطه مشخصی بین مواد غذایی و ام اس پیدا نشده است، حالا که می دانیم بوسیله رژیم غذایی نمی توان ام اس را درمان کرد، ولی با یک برنامه ریزی خوب غذایی می توانیم از یکسری عوارض بیماری جلوگیری کنیم.به عنوان مثال استفاده کافی از میوه ها و سبزی ها علاوه بر تامین درصد بالایی از ویتامین های ضروری می تواند به بهتر کار کردن دستگاه گوارش و جلوگیری از یبوست کمک بسزایی نماید.ما می توانیم آزادانه غذاهای متنوعی مصرف کنیم و یا از هر برنامه غذایی که می پسندیم پیروی نماییم، به شرطی که حاوی مواد اصلی و ضروری بدن باشد.این مواد شامل پروتئین ها،هیدرات های کربن (نشاسته و قند)، چربی ها،ویتامین ها و املاح می باشد . طبق جدول پیشنهادی انجمن ام اس آمریکا برای یک رژیم غذایی متعادل، بهتر است بخش اصلی غذا از هیدراتهای کربن و سپس میوه ها و سبزی ها، گوشت و سرانجام کمترین سهم آن از چربی ها باشد.
درمان
 داروهای موجود برای درمان ام اس از نظر کاربرد به سه گروه اصلی تقسیم بندی می شود:
*برای حملات بیماری: در این دوره زمانی معمولاً به صورت تزریقی وریدی و یا خوراکی تجویز می شوند و معمولاً طول هر دوره بین چهار تا هفت روز طول می کشد .از این مواد،متیل پردنیزولون(سولومدرول یا دپومدرول) بیشتر به کار می رود و به جز آن از دگزامتازون،پروفیرونوبتامتازون هم استفاده می شود.
*برای کنترل علایم بیماری: بیش از 30 داروی مختلف به این منظور به کار می رود، مثلاً از آمانتادین برای کم کردن اختلالات حرکتی و از باکلوفن برای مقابله با سفتی عضلانی (اسپاسم)استفاده می شود.
*برای کنترل دوره بیماری: برای این منظور سه دارو وجود دارد که دو عدد از آن ها از دسته اینترفرون ها هستند، اینترفرون ها مواد پروتئینی هستند که به طور طبیعی در بدن برای مقابله با بعضی عفونت ها تولید می شوند.این سه دارو عبارتنداز:
- اینترفرون بتا،یک(A آوونکس)
- اینترفرون بتا،یک(B بتاسرون)
- گلاتیرامراستات(کوپاکسون)
 از روش های درمانی دیگر می توان به کاردرمانی، فیزیوتراپی،گفتار درمانی و ماساژ اشاره کرد که تاثیر خوب بعضی از این روش ها دقیقاً اثبات شده است.اما روش های دیگری هم وجود دارد که بیماران نتایج خوبی از آن گرفته اند، مثل مدیتیشن، یوگا، هومیوپاتی،انرژی درمانی و ...
چه کسانی مبتلا می شوند؟
هنوز چگونگی شروع ام اس دقیقا مشخص نشده است، ولی امروزه دریافته اند که مثلا شیوع این بیماری در مناطق مختلف دنیا با هم متفاوت است .به عنوان مثال در کشورهای شمال اروپا و آمریکا و افرادی نیز که پوست، مو و چشم روشن دارند شیوع آن بیشتر دیده می شود، ولی در سیاه پوستان و ژاپنی ها کمیاب است.همچین ام اس در زنان بیشتر از مردان دیده می شود و شروع آن معمولاً در سنین بین20 تا 40 سالگی است.در مورد اثر مهاجرت در ابتلابه ام اس دیده شده در افرادی که قبل از 15 سالگی به سرزمین دیگری مهاجرت کرده اند میزان شیوع بیماری مانند میزان شیوع آن در مردم سرزمین جدید است. این بیماری بیشتر در کسانی بروز می کند که شخصیت های خاصی دارند چنین افرادی معمولا مسئولیت پذیر ولی حساس هستند که هنگام بروز ناملایمات خیلی خودخوری می کنند.

/ 0 نظر / 16 بازدید