گرمازدگی

گرمای بیش از حد می تواند روی هر شخصی اثر بدی بگذارد ، اما شما نباید قربانی آن شوید . اکثر مردم می دانند که گرمای بیش از اندازه می تواند ایجاد بیماری کند. خصوصاً افرادی که بیش از اندازه کار می کنند را تحت تأثیر قرار دهد. مانند دوندگان ماراتون یا ورزشکاران حرفه ای . با وجود این ، هر ساله حدود 400 مورد در امریکا از گرمازدگی فوت می شوند. این مسأله کاملاً واضح است که پیشرفت گرمازدگی در افرادیکه طی حرارت بالا، زیر آفتاب در وضعیت خوابیده یا نشسته هستند بسیار زیاد است . گرمازدگی زمانی اتفاق می افتدکه بدن در تنظیم درجه حرارت ناتوان است.در این حالت ، درجه حرارت بدن به سرعت افزایش می یابد ؛ مکانیسم جریان تبخیر عرق از بدن و سطح پوست نارسا می شود و در نتیجه بدن از خنک کردن خود ناتوان می شود.

مردم به درستی خطرات گرمای بیش از حد را درک نمی کنند، در حالیکه بیماری ای که ناشی از گرمازدگی است می تواند برای هر شخصی مشکلاتی را بوجود بیاورد که خطرات آن در همة افراد یکسان نیست. اگر شما به بیمارستان بروید و به افرادیکه دچار گرمازدگی شده اند توجه کنید می بینید که اکثر آنها  افراد بزرگسال یا مسنی هستند که به بیماریهایی چون قلبی – عروقی، دیابت یا دیگر بیماریهای مزمن مبتلا هستند. این بیماریها و مرگ و میرها می تواند به آسانی پیشرفت کند . دراینجاست که یادگیری محافظت از خود بسیار اهمیت می یابد.

گرما و بیماری

انجام دادن کار طبیعی در یک محیط طبیعی باعث می شود که بدن در یک درجه حرارت نرمال باقی بماند. اگر درجه حرارت بدن حتی چند درجه بالا برود ، بدن شما شروع به خنک کردن خودش می کند و اکثر عکس العمل های آن به جریان می افتد . به محض آنکه عرق ناشی از گرما در پوستتان تبخیر شود ، شما خنک می شوید . عکس العمل های بدن به گرما در بسیاری از موارد دیگر ( درجه حرارت بالا ) ، ضربان قلب شما را افزایش می دهد ، چرا که گرما خون زیادی را به قلب پمپ می کند . و از راه قلب به پوست و عضلات می رسد . می توان گفت هر عاملی که در سیستم خنک نگهداشتن طبیعی بدن دخالت کند ، منجر به گرمازدگی خواهد شد.

اگر گرمازدگی درمان نشود عوارضی چون : گیجی ، تشنج ، ناتوانی موقت و حتی مرگ می تواند اتفاق بیفتد .

بیماریهای ناشی از گرمازدگی

·         بیماری قلبی

 یکی از مسؤولیتهای بدن در برابر گرما این است که ضربان قلب را افزایش دهد . اما در بسیاری از افراد با بیماری قلبی ، قلب آسیب دیده احتمالاً قادر به ایجاد ایمپالس نیست. اگر قلب نتواند به اندازه کافی و به سرعت منقبض شود و ضربا ن ایجاد کند ، بدن شما قادربه خنک کردن نخواهد بود . افراد مبتلا به بیماری قلبی گاهی اوقات درمانهایی را انتخاب می کنند که دیورتیک نامیده می شوند که به طور رایج به عنوان قرصهای محلول در آب شناخته شده اند و مقداری از مایعات بدن را کاهش می دهند . طی استفاده از این قرصها ممکن است افراد به آسانی دهیدراته ( کم آب ) شوند . یک توصیه جدی برای افراد در فصل گرما این است که به مقدار زیادی مایعات مصرف کنند. اما این مورد برای افرادی که نارسایی قلبی دارند ، غیر قابل استفاده است. بتا بلوکرها داروهای دیگری هستند که که بعضاً برای مشکلات و مسائل قلبی کاربرد دارند که ممکن است حتی خودشان می توانند مشکلاتی را ایجاد کنند ، بتا بلوکرها می توانند مانع از ضربان قلب سریع در هوای گرم شوند، این حالت می تواند از عملکرد سیستم خنک کنندة طبیعی بدن برای کاهش درجه حرارت جلوگیری کند.

·         فشار خون بالا

هایپرتنشن ، توانایی بدن را در خنک نگهداشتن خودش تحت تأثیر قرار می دهد. حتی باعث استرس های بزرگ به روی قلب می شود. علاوه بر این بسیاری از افراد با فشار خون بالا ، سعی می کنند یک رژیم غذایی کم نمک را رعایت کنند. همچنین کمبود نمک  به اندازه کافی در بدن می تواند آغاز گرمازدگی را کاهش دهد.

·         دیابت

 افراد مبتلا به دیابت می توانند به راحتی دهیدراته شوند. البته زمانیکه قند خون آنها تحت کنترل نباشد. دهیدراتاسیون می تواند از جریان خون طبیعی بدن جلوگیری کند .متأسفانه بسیاری از افراد دیابتی ، حتی آگاه نیستند که دهیدراته ( کم آب ) هستند.

·         چاقی مفرط

 پزشکان دریافته اند که چاقی مفرط یک مشکل جدی برای سلامتی افراد محسوب می شود. بسیاری از خطرات ، شامل افزایش آمار خطرناکی از ابتلا به بیماریهای ناشی از گرماست. حقیقتاً برای یک شخص جوان و تنومند بسیار مشکل است که گرمای اضافی را دفع کند. سیستم خنک کنندة طبیعی بدن نیز نمی تواند آنطور که باید  وظایفش را انجام دهد. همچنین چاقی مفرط ، فشار مضاعفی را به قلب می فرستد. بنابراین هنگامیکه هوا گرم می شود ، تقاضای قلب برای ضربانات ، بیشتر شده و این موضوع برای فرد چاق بسیار مشکل آفرین می شود.

خطرات دیگر

·         آسم

 گرما آسم را بدتر نمی کند ، حداقل آن را هدایت نیز نمی کند ، اما افرادیکه آسم دارند ، باید به طور ویژه ای در ماههای تابستان مراقب باشند ، به خصوص در زمانیکه هوا توسط انواع آلرژن ها ( مواد خارجی ) پر می شود. مواد آلرژن ، در هوای ناپاک بیشتر می شود و این ، وضعیت را برای بیماران آسمی بدتر می کند.

·         MS ( مولتیپل اسکلروزیس)

 بسیاری از افرادیکه MS دارند ، علایمی را با گرم شدن هوا حس می نمایند . در واقع حمام داغ گرفتن برای شخصی که مشکوک به MS است یک آزمایش قدیمی محسوب می شود. اگر علایم عصبی پیشرفت کرد ، پزشک آن را تشخیص می دهد . درکل شخصی که دارای MS است باید حتماً خود را خنک نگهدارد.

·         لوپوس

 در حدود 70 درصد از افرادیکه لوپوس دارند، دریافته اند که قرار گرفتن در معرض نور آفتاب می تواند منجر به علایمی از تظاهر مختصر لوپوس شود که شامل: راشهای پوستی ، خستگی و دردهای مفصلی است.

علایم بیماری ناشی از گرما

گرمای بیش از حد می تواند اولین عامل گرمازدگی باشد، بویژه در افرادیکه در معرض گرما کار می کنند. علایم شامل :

-          سرگیجه یا غش

-          کرامپهای عضلانی

-          پوست سرد

-          سردرد

-          ضربان قلب سریع

-          حالت تهوع

اگر شما این علایم را دارید هرچه سریعتر خود را از گرما نجات دهید و آب یا آبمیوه خنک بنوشید.

اگر بهبود نیافتید گرمای بیش از حد می تواند به گرمازدگی تبدیل شود که این حالت اورژانسی است ، همچنین گرمازدگی در افرادیکه از لحاظ فیزیولوژیکی فعال نیستند گسترش می یابد، البته فقط در یک محیط گرم.

علایم گرمازدگی

·         افزایش ضربان قلب

·         گیجی یا دلیریوم

·         پوست گرم و خشک ( چرا که بدن قادر به تبخیر عرق پوست نیست)

·         تب بالای 104 درجه سانتی گراد

·         سردرد شدید

·         تشنج

·         عدم هوشیاری و اغما

·         مرگ

با ایمنی خود در تابستان لذت ببرید

اگرچه گرمای بیش از حد می تواند به طور مشخصی مشکلاتی را ایجاد کند ، اما افراد نباید از لذت در تابستان منع شوند . خروج از منزل و محیط بیرون و بعضی از فعالیتهای فیزیولوژیکی مفید است ، اما اگر شما دارای مشکلات اساسی و فاکتورهای خطر بالایی  هستید بهتر است این کار را نکنید.

توصیه ها

در گرمترین ساعات روز مثل ظهر بیرون نروید ، وقت خود را در یک محیط خنک بگذرانید ، بیش از حد آب بنوشید و از نوشیدن الکل و کافئین خود داری کنید . لباسهای کمتری بپوشید ، بویژه از لباسهای کتان استفاده کنید . به گزارش هواشناسی توجه و سعی نمایید برای روز گرمی که د رپیش دارید برنامه ریزی کنید.

/ 0 نظر / 5 بازدید