بی خوابی چیست و عوامل آن کدامند ؟

مقدمه :

بی خوابی به معنای اشکال در به خواب رفتن ، نداشتن خواب راحت یا خواب بد است . بی خوابی یک علامت است نه یک بیماری . شایع ترین علل بی خوابی عبارتند از : داروها ، اختلالات روانی ( افسردگی ، اضطراب ) ، تغییر محیط ( مثل مسافرت ، تغییر ارتفاع ) و حوادث تنش زا . بی خوابی می تواند به دلیل عادت های نادرست نظیر چرت زدن زیاد در طول روز یا مصرف کافئین هم ایجاد شود . بی خوابی را می توان براساس طول مدت علایم موجود طبقه بندی کرد :

بی خوابی گذرا ، معمولاً ناشی از تغییر مکان مثل مسافرت و حوادث تنش زا می باشد که کمتر ا ز یک هفته یا تا زمانی که حوادث تنش زا برطرف شود طول می کشد .  بی خوابی کوتاه مدت : 1 الی 3 هفته طول می کشد .

-         بی خوابی بلند مدت ( بی خوابی مزمن ) : بیشتر از 3 هفته ادامه دارد . بی خوابی مزمن اغلب ناشی از افسردگی یا سوء استفاده از داده هاست . بی خوابی بی گذر ممکن است به صورت بی خوابی کوتاه مدت درآید و چنانچه در بی خوابی کوتاه مدت درمان مناسب انجام نگیرد ممکن است به بی خوابی مزمن تبدیل شود .

داروها و موادی که می تواند منجر به بی خوابی شود عبارتند از : کافئین و قهوه ، سیگار ، الکل ، دکونژستانت ها[1] ( مثل پسود و افدرین[2]) ، داروهای مدر (لازیکس (فروزماید) ، دیازید (هیدروکلرویتازید) که به هنگام خواب داده می شود ، ضدافسردگی ها ( مثل بوپروپین ، پروزاک ) ، کم کننده اشتها ( مثل مریدیا ، فاستین ) و آمفتامین ها . بی خوابی ممکن است به دلیل محرومیت از نبزودیازپینها ( مثل والیوم ، لیبریوم ، آیتوان ) الکل ، آنتی هیستامین ها  آ مفتامین ها  کوکائین ها و ماری جوان ایجاد گردد .

درمان غیردارویی بی خوابی :

عادت درست خوابیدن ، در درمان بی خوابی اهمیت بسزایی دارد . در بعضی موارد تغییر عادت های خوابیدن ممکن است مشکل را بدون نیاز به داروها برطرف سازد . عادتهای خوب خوابیدن شامل موارد زیر است :

-         در زمانهای منتطقی خوابیدن

-         برخورداری از تخت راحت در اتاق ساکت با دمای مناسب

-         روشنایی مناسب

-         ورزش منظم به هنگام عصر ، نه نزدیک به موقع خواب

-         اتاق خواب برای کار یا سایر فعالیت هایی که مربوط به خواب نباشد استفاده نشود .

-         اجتناب از محرک ها ( مثل کافئین ، سیگار ) ، الکل ، غذای زیاد قبل از زمان خواب

-         روش های سبک کردن عضلات مثل تمرین های تنفسی

-         اجتناب از چرت زدن در طول روز

داروهای بدون نسخه ( OTC )[3]  جهت بی خوابی کدامند ؟

خود درمانی بی خوابی با داروهای OTC ، فقط برای بی خوابی های کوتاه مدت و گذرا توصیه می گردد .  OTCهای خواب آور فقط برای دوره ی کوتاه مدت باید مصرف شود تا عادتهای خواب تغییری صورت گیرد . استفاده دراز مدت از این داروها ممکن است ایجاد وابستگی کند : یعنی اینکه ایجاد خواب فقط با استفاده از دارو امکان پذیر گردد . بی خوابی مزمن حتماً باید توسط پزشک ارزیابی شود .

آنتی هیستامین :

دیفن هیدرامین ( مثل سومینکس[4] ، نیتول[5] ) وداکسیلامین ( مثل یونسیوم[6] ) ... نوع آنتی هیستامین هستند که در حال حاضر بعنوان خواب آورهای OTC شناخته شده اند . دیفن هیدرامین تنها عامل بی خطر و موثری است که به وسیله ی FDA لحاظ شده است . بی خطری و اثربخشی داکسیلامین به قدر کافی ارزیابی نشده است .

سایر موارد مصرف دیفن هیدرامین شامل آلرژی ، بیماری حرکتی و ضدصرفه است . دانشمندان معتقدند که دیفن هیدرامین و داکسیلامین از طریق مهار فعالیت هیستامین در مغز باعث خواب می شوند ولی مکانیسم کامل فعالیت ناشناخته است . اگر بی خوابی مربوط به درد باشد ، فرآورده های بیشماری حاوی ترکیبی از آنتی هیستامین و مسکن درد وجود دارد . این فرآورد ه های ترکیبی را در صورت عدم وجود دارد نباید مصرف کرد ، چون نیاز به تسکین اضافه درد نیست .

چه کسانی نباید مصرف کنند ؟

اثرات دیفن هیدرامین و داکسیلامین بر جنین به اندازه ی کافی ارزیابی نشده است : اگرچه احتمال عارضه جانبی بر جنین اندک است ، با این حال ، از مصرف این داروها در طول بارداری احتمالاً باید اجتناب ورزید ، چون ممکن است ترشح شیر را کاهش دهد . بعلاوه این داروها در شیر ترشح می شود که می تواند برای نوزاد عارضه ایجاد کند . لذا مادران شیرده نیز باید از مصرف این دو دارو اجتناب ورزند . همچنین کودکان زیر 12 سال نباید داکسیلامین مصرف کنند ، چون هنوز مصرف آن در این گروه سنی بررسی نشده است .

تداخلات دارویی : دیفن هیدرامین و داکسیلامین بر اثرات آرام بخش الکل و سایر داورهایی که باعث خواب آلودگی می شود می افزاید .

 

/ 0 نظر / 50 بازدید