تازه های پزشکی

تماشای تلویزیون عمر را کوتاه می‌کند 

به ازای هر ساعت که به تماشای تلویزیون می پردازید احتمال مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی به میزان 18 درصد افزایش می یابد.

به ازای هر ساعت تماشای تلویزیون احتمال فوت به هر دلیلی 11درصد افزایش می یابد.

واقعیت این است که مشکل اصلی، برنامه های تلویزیون نیست، بلکه زمانی است که شما بی حرکت مقابل آن می نشینید. منظور اصلی عدم تحرک لازم است که منجر به بروز انواع بیماری ها می شود.

در حالی که تحرک و به طور کلی فعالیت بدنی به هر سبکی منجر به کنترل وزن و پیشگیری از بروز بیماری ها می شود.

حتی افرادی که وزن نرمال دارند ولی بی تحرکند نیز در معرض خطر خواهند بود . چون قند و کلسترول خون این افراد بیشتر از دیگران است.

با این اوصاف باید گفت که رمز حفظ سلامتی داشتن تحرک مناسب است.

مصرف کره، جان بیماران قلبی را تهدید می‌کند

یک جراح قلب مشهور هشدار داد: مصرف کره برای نجات جان هزاران نفر در جهان باید ممنوع شود.

این جراح انگلیسی هندی تبار تاکید کرده است که خودداری از مصرف کره از مرگ هزاران بیمار مبتلا به ناراحتی قلبی جلوگیری می‌کند.

دکتر شیام کولوکار جراح متخصص بیمارستان قلب وابسته به انجمن بیمارستان‌های دانشگاه کالج لندن در این باره خاطرنشان کرد که خودداری از مصرف کره و سایر مواد غذایی حاوی مقادیر زیاد چربی‌های اشباع شده می‌تواند سالانه جان 3500 نفر را از مرگ نجات دهد.

این جراح متخصص در گفت وگویی با روزنامه ایندیپندنت تصریح کرد: منع مصرف کره و جایگزین کردن مواد غذایی سالم به جای آن می‌تواند در پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی عروقی که یکی از قاتلان اصلی مردم جهان است، تاثیر بسزایی داشته باشد.

وی افزود: اگر مردم کمتر از مواد غذایی حاوی چربی اشباع شده استفاده کنند، کمتر نیاز به جراحی قلب پیدا می‌کنند.

آلودگی هوا سکته‌های قلبی را در زمستان افزایش می‌دهد

رییس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت از وقوع پدیده وارونگی هوا و سرد شدن روزهای سال در فصل زمستان به عنوان عوامل افزایش بروز سکته های قلبی نام برد.

دکتر طاهره سماوات با تایید این موضوع که احتمال بروز سکته های قلبی در هوای سرد زمستان افزایش می یابد به خبرنگار مهر گفت: سرما باعث گرفتگی عروق کرونر می شود که دارای ضایعه است که در نتیجه آن خون رسانی به قلب با مشکل مواجه می شود.

بررسیها نشان می دهد که از آغاز دی تا پایان بهمن که سردترین ماه های سال هستند احتمال بروز سکته های قلبی به بیشترین حد خود می رسد.

رییس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت همچنین از تشدید آلودگی هوا در فصل زمستان و رخداد پدیده وارونگی هوا به عنوان یکی دیگر از علل افزایش بروز سکته‌های قلبی در این فصل سال نام برد.

پزشکان معتقدند در فصل زمستان به دلیل سردی هوا فشار بیشتری به قلب وارد می شود زیرا باید با پمپاژ قویتر خون بتواند از طریق رگها گرمای کل بدن را تامین کند.

آلودگی هوا روزانه 22 میلیون دلار به شهرندان ایرانی خسارت می‌زند

مدیرکل کنترل کیفیت هوای تهران بر اساس مستندات بانک جهانی خسارات وارده به شهروندان بر اثر آلودگی هوا را روزانه حدود 22 میلیون دلار دانست.

یوسف رشیدی در گفتگو با خبرنگار مهر با تایید تحمیل خسارات 8 میلیارد دلاری آلودگی هوا بر شهروندان ایرانی گفت: برآورد بانک جهانی بر اساس مطالعه آمار و اطلاعات چند شهر آلوده ایران بوده و متاسفانه هیچ مرجعی در ایران نتوانسته در این زمینه تحقیقی انجام دهد و به نظر می رسد این میزان خسارت حداقل براورد خسارات آلودگی هوا باشد.

این مقام ارشد در شهرداری تهران با انتقاد از وزارت بهداشت در مورد تهیه نکردن اطلاعات مستند و مطلوب خسارت جانی و مالی آلودگی هوا در کشور افزود: در سال 76 پروژه ای با همکاری صندوق تسهیلات محیط زیست بانک جهانی انجام شد که آمار مرگ و میر آلودگی هوا در تهران را سالانه چهار هزار نفر برآورد کرده بود.

این در حالی است که یکسال پیش محمد هادی حیدرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر قربانیان آلودگی هوا در تهران طی هشت سال گذشته را برابر با قربانیان جنگ 8 ساله ایران اعلام کرد. با این همه یک منبع آگاه به مهر گفته بود سالانه بالاتر از 50 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا به طور غیر مستقیم و مستقیم تلف می شوند.

میمونها ریاضی می دانند

محققان آلمانی با اجرای آزمایشی ساده ثابت کردند میمونها قادرند محاسبات ساده ریاضی را به صورت ذهنی انجام داده و از آنها نتیجه گیری کنند.

محققان طی مطالعه ای جدید دریافتند میمونها قادرند محاسبات ریاضی پایه را به صورت ذهنی انجام دهند.

دانشمندان در دانشگاه توبینگن آلمان بر این باورند یافته آنها نشان دهنده اتصال محکم ریاضیات پایه با تکامل موجودات است. طی مطالعات انجام گرفته به تعدادی از میمونها آموزش داده شد تا بتوانند تعداد نقاط نمایش داده شده بر روی نمایشگری را شناسایی کرده و آنها را با تعداد نقاطی که با فاصله زمانی و پس از آزمایش اول نمایش داده می شوند، مقایسه کنند.

زمانی که نقاط قرمز در برابر چشم این جانداران به نمایش در می آمد، در صورتی که تعداد نقاط سری دوم از سری اول بیشتر بود، میمون باید دستگیره ای را می کشید و در صورتی که نقاط آبی نمایش داده شده در نوبت اول از نوبت دوم بیشتر بود میمون اجازه کشیدن دستگیره را داشت.

بر اساس گزارش تلگراف، نتایج این آزمایش نشان داد میمونهایی که به عنوان جایزه سیب یا آب دریافت می کردند با دقتی برابر 90 درصد می توانستند در ذهن خود محاسبه کرده و در هنگام مشاهده پاسخ درست از خود عکس العمل نشان دهند.

ابداع نسل جدید کپسولهای هوشمند برای تصویربرداری از روده

گروهی از محققان ایتالیایی نسل جدیدی از کسپول هوشمند را ابداع کرده اند که می تواند تحولی در کلونوسکوپی و مشاهده داخل دستگاه گوارش ایجاد کند.

کلونوسکوپی روشی دشوار برای مشاهده داخل دستگاه گوارش است به همین منظور محققان دانشگاه پلی تکنیک رم نسل دوم "ویدیو کپسولها" را با عنوان CC2 توسعه داده اند.

این کسپولهای هوشمند می توانند شتاب گرفتن و یا آهسته شدن سرعت تصویربرداری در روده را بفهمند و با تهیه تصاویر 360 درجه حداکثر دقت را در تشخیص آسیبهای روده تضمین کنند.

براساس گزارش آنسا، پس از گذشت دو دقیقه از زمانی که بیمار ویدئو کپسول هوشمند را با یک لیوان آب خورد، کپسول برای صرفه جویی در مصرف باتریها خاموش می شود و پس از یک ساعت و 45 دقیقه دوباره فعال می شود. این مدت زمان برای رسیدن کپسول به روده کوچک و روده بزرگ کافی است. به طور طبیعی پس از 10 ساعت باتریهای کپسول تمام می شوند و قرص منفجر می شود.

توسعه ماهیچه های بیونیک برای پلک زدن

پژوهشگران آمریکایی نوعی ماهیچه بیونیک را توسعه داده اند که می تواند حرکات پلک چشم را در بیمارانی که اعصاب صورت آنها دچار آسیب شده است بازگرداند.

بیمارانی که از سکته مغزی، فلجی و یا جراحات وارده به اعصاب صورت رنج می برند قادر به باز و بستن چشم و یا پلک زدن نیستند. عدم توانایی در پلک زدن موجب بروز مشکلاتی در سلامت چشم می شود.

اکنون محققان مرکز پزشکی دیویس در دانشگاه کالیفرنیا تکنیکی را ارائه کرده اند که می تواند برای توسعه ماهیچه های مصنوعی استفاده شود. این تکنیک، ترکیبی از الکترودها و پلیمرهای سیلیکونی است که حتی می تواند برای ساخت ماهچیه های سایر قسمتهای بدن نیز به کار رود.

این ماهیچه های بیونیک برپایه "پلیمرهای الکترواکتیو مصنوعی" (EPAM) قرار دارند و می توانند موجب پلک زدن شوند.

این دانشمندان در این خصوص اظهار داشتند: "این اولین نوع از ماهیچه های مصنوعی برای یک سیستم بیولوژیکی است. ماهیچه های صورت به نیروهای نسبتا پایینی نیاز دارند که بسیار کمتر از نیروی مورد نیاز برای حرکت انگشتان و یا باز و بسته کردن یک بازو است."

براساس گزارش سافت پدیا، این سیستمهای ماهچیه ای مصنوعی همانند ماهیچه های طبیعی هستند و می توانند به روشهای مختلفی به نیروی اولیه ای که دریافت می کنند پاسخ دهند. به همین دلیل می توانند برای سایر قسمتهای بدن نیز مفید باشند و برای مثال به خندیدن و یا کنترل مثانه کمک کنند.

کشف چگونگی تدوین فرهنگ لغات در مغز انسان

نورولوژیستهای آمریکایی مکانیزمی را کشف کردند که با کمک آن مغز نامهای مشترک را در مدخلهای جداگانه فرهنگ لغات خود قرار می دهد.

محققان دانشگاه کارنگی ملون با ترکیب تکنیکهای تصویرنمایی مغز و آلگوریتمهای یادگیری ویژه رایانه، این مکانیزم را کشف کردند.

این محققان در این خصوص اظهار داشتند: "ما کشف کردیم که فرهنگ لغات مغز چگونه تدوین می شود. در حقیقت مغز بر اساس حروف الفبا و یا ابعاد و رنگ اشیا آنها را دسته بندی نمی کند، بلکه سه ویژگی پایه وجود دارد که مغز با کمک آنها برای شرح و طبقه بندی نامهای مشترک استفاده می کند."

این سه کد بنیادی بر اساس سه روش انتخاب می شوند. اول براساس روشی که انسان با استفاده از آن روش با آن شیء واکنش نشان می دهد. برای مثال می تواند آن را در دست نگه دارد. دوم اینکه براساس روشی که با آن با عملکردها ارتباط برقرار می کند، مثل محافظت کردن و یا دفاع کردن و سوم براساس روشی که با آن عمل خوردن انجام می شود، مثل گاز گرفتن، چشیدن، بلعیدن.

بر اساس این کشف دانشمندان، هر یک از این سه فاکتور رمزگذاری شده در سه تا پنج فضای مغزی از طریق یک الگوریتم رایانه ای شناسایی و شباهتهای آنها در فعالیتهای مغزی یک گروه از داوطلبان جستجو شد. از این افراد خواسته شد که 60 نام را با اشیای فیزیکی مرتبط با آنها نشان دهند.

برای مثال، واژه خانه به شدت تمام پنج فضای رمزگذاری مغزی را فعال می کند، درحالی که واژه "چکش" تنها کد مربوط به تعامل فیزیکی را در کورتکس حرکتی فعال می کند.

براساس گزارش ساینس دیلی، این نتایج نشان می دهد که معانی نامها در تمام شرکت کنندگان به یک روش رمزگذاری می شوند. این نشان می دهد که وقتی دو نفر به واژه چکش و یا خانه فکر می کنند، الگوهای فعالیت مغزی آنها مشابه یکدیگر است.

در این تحقیق، داوطلبان با تصاویر اشیا به طور غیر مستقیم و با واژگانی که با آنها این اشیا طراحی می شوند به طور مستقیم تحریک شدند و سپس الگوهای فعالیت مغزی آنها بررسی شد.

مصرف گشنیز برای سلامت دهان و دندان مفید است

یک متخصص تغذیه گفت: مصرف گشنیز برای دهان و دندان بسیار مفید است، لثه را سالم نگه می‌دارد و از خرابی دندان‌ها جلوگیری و درد دندان را بر طرف می‌کند.

مرتضی صفوی افزود: گشنیز و تخم آن از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است.

وی گفت: مصرف گشنیز معده را تقویت و خوردن آن با غذا به هضم غذا کمک می‌کند، تخم گشنیز شیر را در مادران شیرده زیاد می‌کند و برای تسکین درد دندان جویدن تخم گشنیز مفید است.

خوردن گشنیز برای دهان و دندان بسیار مفید است، لثه را سالم نگه می‌دارد و از خرابی دندان‌ها جلوگیری و درد دندان را بر طرف می‌کند.

چشم‌ها راز بیماری افسردگی را فاش می‌کنند

محققان استرالیایی امیدوارند که با کمک یک پدیده بصری به زودی بتوانند به روشی موثر برای تشخیص زودهنگام اختلال روانی مانیا - افسردگی دست پیدا کنند.

دکتر استون میلر متخصص اعصاب در دانشگاه موناش در ملبورن و دستیاران وی نتایج این یافته خود را در مجله پیشرفت‌های آکادمی ملی علوم منتشر کرده‌اند.

میلر و دستیارانش تلاش کردند تا برای تشخیص مانیا - افسردگی یک نشانگر بیولوژیک پیدا کنند که برای تکمیل تشخیص بالینی قابل استفاده باشد. با این هدف آنها روی یک پدیده بصری که به طور مصنوعی ترغیب می‌شود موسوم به «رقابت دوچشمی» مطالعه کردند. هر روز چشم‌های چشم و راست انسان چیزهایی را می‌بیند که مغز تصاویر ورودی از دو چشم را با هم ترکیب می‌کند تا به ما امکان دهد فواصل را درک کنیم.

میلر می‌گوید؛ در برخی افراد ممکن است هر چشم تصویر متفاوتی را در یک لحظه ببیند که این وضعیت غیرطبیعی است یعنی به جای ترکیب دو تصویر از دو چشم، مغز ابتدا روی یک تصویر یک چشم تمرکز می‌کند و بعد روی تصویر چشم دیگر پرت می‌شود. این پدیده «پرتاب ادراکی» می‌تواند به درک بهتر مانیا - افسردگی و در نهایت تهیه آزمایشی برای تشخیص بیماری کمک کند.

تا سال 2025 هند به «پایتخت دیابت جهان» تبدیل می‌شود

کارشناسان بهداشت و سلامت هند هشدار دادند که تا سال 2025 این کشور بالاترین نرخ مبتلایان به دیابت را خواهد داشت و به «پایتخت جهانی دیابت» تبدیل خواهد شد.

به گفته پزشکان هندی، دیابت عامل بزرگ ابتلا به بیماریهای قلبی است و 80 درصد از مبتلایان به دیابت در این کشور به شکل‌های مختلف از بیماری قلبی رنج می‌برند. این در حالی است که در کشورهای غربی این رقم فقط به 15 درصد می‌رسد. بنابراین نیاز فوری برای کنترل دیابت در این کشور وجود دارد.

دکتر وی وی باشی جراح و متخصص قلب در این باره با اشاره به تاثیر فزاینده دیابت در افزایش شمار مبتلایان به امراض قلبی در هند خاطرنشان کرد: سه دهه پیش فقط 3 مرکز جراحی قلب در کل کشور وجود داشت در حالی که اکنون برای نیاز جامعه، این تعداد به بیش از 500 مرکز درمان و جراحی قلب افزایش یافته است.

وی می‌گوید: روزانه به طور متوسط 4 عمل جراحی قلب انجام می‌دهد.

هله هوله خوری سبب بروز افسردگی می‌شود

محققان و متخصصان تغذیه تاکید کردند: مصرف تنقلات ناسالم و هله هوله‌ها می‌تواند سبب بروز افسردگی شود.

دانشمندان انگلیسی و فرانسوی در تحقیق جدیدی نشان داده‌اند که هله هوله خوری نه تنها با افزایش اندازه دور کمر، سلامت جسمی را به خطر می‌اندازد بلکه برای سلامت و بهداشت روانی هم مضر است.

این دانشمندان اطلاعات مربوط به نوع تغذیه و خلق و خوی 3 هزار و 486 زن و مرد با میانگین سنی 55 سال را که در اداره‌ای در لندن کار می‌کردند مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

در بین رژیم‌های غذایی که این افراد داشتند دو الگوی تغذیه‌ای اصلی شناخته شد که شامل «الگوی غذایی کامل» و «الگوی غذایی فرآوری شده» بودند.

گروه اول شامل مصرف زیاد روزانه سبزی‌ها و میوه‌های تازه و ماهی و گروم دوم شامل مصرف مقادیر زیادی دسرهای شیرین، شکلات،‌ غذاهای سرخ شده، گوشت فراوری شده و غلات سفید و محصولات لبنی پرچرب بودند.

محققان پس از در نظر گرفتن فاکتورهایی چون سن و جنسیت دریافتند که مصرف زیاد خوردنی‌های گروه دوم یعنی غذاهای فرآوری شده منجر به بروز افسردگی می‌شود.

«بیوه سیاه» در کمین قلب‌ شماست!

پژوهشگران کشورمان موفق به شناسایی برخی عوارض ناشناخته ناشی از گزیدگی عنکبوت بیوه سیاه شدند که مهم‌ترین آن عوارض قلبی است.

دکتر کوروش احمدی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت : گزیدگی با گونه بند پایان آراکنیده، که عنکبوت ها از این دسته هستند یکی از علل شایع در بخش اورژانس کشورهای دنیا است. عنکبوت بیوه سیاه و قهوه‌یی گوشه نشین دو گونه ای هستند که عوارض بسیار زیادی را برای فرد گزیده شده ایجاد می کند.

وی افزود: در ایران مطالعه خاصی در مورد گزش این نوع عنکبوت ها انجام نشده بود، در تحقیقات جدید برای اولین بار عنکبوت بیوه سیاه درخراسان شناسایی و توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد مورد بررسی قرار گرفت.

این متخصص طب اورژانس با اشاره به اینکه عوارض ناشی از گزیدگی بیشتر در کشاورزان مشاهده شده است، تصریح کرد: برخی از عوارض به وجود آمده برای اولین بار در این مطالعه و در ایران مشخص شد که شایع‌ترین آن عوارض قلبی است.

احمدی خاطر نشان کرد: راه درمانی در این بیماران مانیتورینگ قلبی برای این بیماران است تا عوارض احتمالی قلبی سریع تر شناسایی و مورد درمان قرار گیرد، ضمن اینکه این گزش بدون پادزهر نیز قابل درمان است.

حشرات مودار چشم را تهدید می‌کنند

اگر در فعالیت یا سرگرمی‌های خود با حشرات مودار از جمله رتیل سر و کار دارید، از محافظت چشمان خود غافل نشوید زیرا احتمال چسبیدن موی این حیوانات به قرنیه وجود دارد.

در پی مراجعه فرد انگلیسی به چشم‌پزشک و شکایت از قرمز شدن، جاری شدن اشک و حساسیت به نور، چشم پزشکان متوجه یک شی "مو مانند" در قرنیه فرد شدند.

این فرد به خاطر آورد که سه هفته قبل، وقتی مشغول تمیز کردن محفظه رتیل خود بود، متوجه شد رتیل توده مویی از خود به طرف فرد پرتاب کرد. رتیل Chilean rose در مواجه با خطر موهای خارداری از خود پرتاب می کند.

اگر چه شرایط این فرد، نادر است، ولی محققان بر استفاده از عینک و چشم‌بندهای محافظتی در افراد به خصوص افرادی که در آزمایشگاه‌های خود از این‌گونه حشرات استفاده می‌کنند، تاکید می‌کنند.

احتمال تداوم آنفلوآنزای خوکی تا سال 2011 وجود دارد

دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در بیانیه جدیدی اعلام کرد: احتمال تداوم بیماری آنفلوآنزای خوکی تا سال 2011 وجود دارد.

رییس این سازمان خاطرنشان کرد: اگرچه این بیماری در آمریکای شمالی و برخی از کشورهای اروپایی به نقطه اوج و بالاترین حد شیوع خود رسیده است اما هنوز تعداد بیشتری از مردم ممکن است به آن مبتلا شوند.

دکتر مارگارت چان، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت تصریح کرد: بدترین وضعیت شیوع این بیماری در آمریکا، کانادا،‌انگلیس و برخی دیگر از کشورها در نیمکره شمالی زمین به پایان رسیده است. اما هنوز فعالیت شدید این آنفلوآنزا در مصر، هند و کشورهای دیگر وجود دارد.

طبق آمار رسمی سازمان جهانی بهداشت، از زمان شیوع این بیماری تاکنون 11 هزار و 500 نفر جان خود را در سراسر دنیا از دست داده‌اند. این در حالی است که هر سال بین 250 هزار تا 500 هزار نفر نیز در جهان بر اثر ابتلا به آنفلوآنزای معمولی می‌میرند.

نوشیدن چای سبز احتمال ابتلا به سرطان ریه را کاهش می‌دهد

نتایج تحقیقات در تایوان نشان می‌دهد: نوشیدن چای سبز می‌تواند از افراد در برابر سرطان ریه محافظت کند.

میزان بروز بسیاری از سرطان‌ها در میان آسیایی ها کمتر است که باعث شده برخی از متخصصان آن را به مصرف چای سبز ارتباط دهند.

بر اساس نتایج این مطالعه که در دانشگاه پزشکی شان انجام شده سیگاری‌ها و غیرسیگاری‌هایی که چای سبز نمی‌نوشند بیش از 5 برابر بیشتر از آنهایی که روزانه حداقل یک فنجان چای می‌نوشند به سرطان ریه مبتلا می شوند.

/ 0 نظر / 23 بازدید