ایدزومشکلات آن

 

ایدز عبارت است از به وجود آمدن ضعف عمده در دستگاه ایمنی بدن. این امر باعث کاهش توانایی بدن در مقابله با عفونتها وتوانایی سرکوب سلول های غیر طبیعی مثل سلول های سرطانی می شود
ایدز عبارت است از به وجود آمدن ضعف عمده در دستگاه ایمنی بدن. این امر باعث کاهش توانایی بدن در مقابله با عفونتها وتوانایی سرکوب سلول های غیر طبیعی مثل سلول های سرطانی می شود.ویروس ایدزسلول های ایمنی موجوددر خون (لنفوسیت ها) وسلول های ایمنی موجود در بافت ها مانند مغز استخوان،طحال،کبدو گره های لنفاوی را درگیر می سازد.این سلول ها در تولید پادتن برای مقابله با بیماری هاوانواع سرطان نقش دارند.
در مجموع باید گفت که ایدز یک نوع نقص ایمنی ثانویه است که در مسیر عفونت با یروس ایدز حاصل می شود.تشخیص این بیماری از طریق آزمایش خون امکان پذیر است. خوشبختانه در کشور ما این آزمایش بطور رایگان انجام می شودتا افراد مختلف از سلامتی خود اطمینان حاصل کنند.
درمان
در حال حاضر داروها در معالجه ی عفونت ایدز موثر نیستند. برای مقابله با عفونت ها یا پیشگیری از آنها ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.داروهای ضد ویروسی ماننددیدانوزین،استاوودین،زالسی تابین،زیدوودین ونیز داروهای مهارکننده پروتئازدر درمان عفونت مورد استفاده قرار می گیرندو ممکن است پیشرفت بیماری را به تاخیر اندازند.تجویز آنها باید توسط پزشکان باتجربه انجام گیرد.با این داروها می توان انتقال عفونت به نوزادان مادران حامله را کاهش داد.
عامل بیماری
عامل بیماری ایدز یک نوع ویروس از گروه رترو ویروس ها ست که باعث کاهش توانایی سیستم ایمنی بدن میزبان می شود.در اکثر بیماری های ویروسی وضعیت این گونه است که سلول های مملو از ویروس،آنها را آزاد کرده واین ویروس ها خود را با پادتن های آماده مواجه می بینند. در چنین وضعی بیماری شخص برطرف می شود،اما در مورد ویروس ایدز وضع به گونه ای دیگر است. در اینجا اولین ویروسی که وارد اولین سلول میزبان می شود از حمله ی پادتن ها در امان می مانند. ویروس های جدیدی که از سلول خارج می شوند گاه توسط پادتن ها خنثی می شوند،اما ژنهای اولیه در درون سلول میزبان به تولید ویروس ادامه می دهند. ممکن است که ویروس در بدو ورود به سلول میزبان به صورت غیر فعال در آید وبعد از گذشت چندین سال با مساعد شدن اوضاع،فعالیت بیماری زایی خود را آغاز کند. این ویروس، دستگاه ایمنی بدن را تضعیف می کندتا جایی که یک سرماخوردگی ساده هم می تواند برای شخص مشکل ساز باشد.
چه افرادی در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند؟
گفته می شودبیش از یک میلیون نفر در آمریکا مبتلا به ایدز هستند و هر ساله بین 40تا 80 هزار نفر به این تعداد افزوده می شود.آمارهای ارایه شده ی اخیر از سوی سازمان ملل نشان می دهد که تقریباً34 میلیون نفر از مردم جهان به این بیماری مبتلا هستند و هر ساله تعداد 5 میلیون نفر به این تعداد افزوده می شود. فاجعه ی انسانی مربوط به ایدز بی مانند است. مهم ترین و سریع ترین عامل انتقال ویروس HIV از طریق رفتار های پرخطر جنسی می باشد. عوامل تشدید کننده ی بیماری عبارتند از:
 
-                     تماس جنسی با افراد آلوده.همجنس بازان بیشتر در معرض خطر هستند.
-                     بی بندو باری جنسی
-                     استفاده از سرنگ های آلوده برای تزریق مواد مخدر
-                     تزریق خون یا فرآورده های خونی آلوده
-                     مواجهه ی کارکنان بیمارستان ها وتکنسین های آزمایشگاهی باخون ،مدفوع،یا ادرار افراد آلوده به ویروس ایدز.
بنابراین در جواب سؤال «چه افرادی در معرض خطر این بیماری قرار دارند ؟» در یک کلمه پاسخ این است- همه! پزشکان فرض را بر این می گیرند که تمامی بیمارا نشان  نوجوانان و جوانان در معرض خطر ابتلا قرار دارند. دختران در سن کمتر و به میزان بیشتری نسبت به پسران در معرض خطر آلودگی به HIV قرار دارند. جوانان یکی از گروه هایی هستند که به مراتب در مقابل HIV ایمن بودند. اما امروزه بیش از نیمی از افرادی که آلوده می شوند را جوانان زیر 25 سال تشکیل می دهند. در این میان دختران در معرض خطر بیشتری هستند.
دختران جوان در هنگام داشتن رابطه ی جنسی دارای قدرت تصمیم گیری کمی هستند. به دلیل کمتر بودن سن بلوغ جنسی و شروع فعالیت های جنسی درسنین پایین ترمعمولاً با مسایلی مانند رابطه ی امن تر آگاهی کمتری دارندویا در استفاده از وسایل محافظتی مانند کاندوم،یا شرایط انتخاب کردن را ندارندویا در این باره آگاهی و دانش لازم را ندارند. آنان همچنین برای محافظت از خود در برابر مشکلاتی مانند سو استفاده ی جنسی،بهره برداری جنسی و اعتیاد بسیار آسیب پذیر می باشند.
بسیاری از دختران جوان به دلیل داشتن شریک جنسی مرد بزرگتر از خود وگاه داشتن همسر مسن تر آلوده می شوند.دلایل زیادی وجود داردتا دختران جوان، در معرض ابتلا قرار گیرند. برای نمونه کار کردن به عنوان کارمند ویا خدمتکار دختر در بین آشنایان و یا کارفرمایان ثروتمند که آنان را مورد تجاوز قرار داده اند. علاوه بر این بسیاری از دختران جوان وقتی به یک رابطه ی طولانی ویا ازدواج تن می دهند به دلیل داشتن نیاز وفقدان امنیت لازم به ارتباط با مردهای مسن تر و با اختلاف سنی قابل توجه تن می دهند که ممکن است از آنان انتظار عدم استفاده از کاندوم را داشته باشند.
نتیجه
با نبودن واکسن ودرمان قطعی،تلاش برای غلبه بر بیماری مسری HIVباید روی پیشگیری از آن متمرکز شود. چه اعمال جنسی باشد،چه مصرف مواد مخدر وچه رفتار های دیگری که فرد را در معرض خطر ابتلا قرار دهد،لازم است افراد ازآموزش ها ومهارت های صحیح برای محافظت از خود بهره مند شوند.
 
/ 0 نظر / 24 بازدید