مرد نابینا با کمک قطعه ای از دندان بینایی خود را به دست آورد

مردی نابینا پس از کاشت قسمتی از دندان خود در چشم راستش توانست پس از چهار سال برای اولین بار همسر خود را ببیند. این بیمار انگلیسی با کمک یکی از دندانهای پیشین بینایی خود را بازگرداند.

مارتین جونز در سال 1997 در اثر حادثه ای در حین کار یکی از چشمها و بینایی چشم دیگر را به طور کامل از دست داد. پاشیده شدن آلومینیوم مذاب دلیل نابینایی این بیمار اعلام شده است.

اما طی عملیات جراحی شگفت انگیزی بینایی چشم راست جونز بازگردانده شد. طی این جراحی قسمتی از دندان پیشین وی به عنوان نگهدارنده لنزی طبی که با کمک سلولهای پوستی خود بیمار به دست آمده بود استفاده شد. به گفته پزشکان این نوع از جراحی کمتر از 50 بار در انگلستان با موفقیت به انجام رسیده است.

پس از وقوع حادثه ای که منجر به نابینایی بیمار شد پزشکان با تلاش زیاد توانستند چشم راست وی را با وجود نابینایی حفظ کنند و پس از گذشت 12 سال با انجام جراحی جدید بینایی را نیز به این چشم آسیب دیده بازگرداندند.

دندانی که در این جراحی مورد استفاده قرار می گیرد تغییر شکل داده و به شکل چنگکی در قسمت هسته ای لنز طبی قرار گرفته و آن را نگه می دارد.

لنز مورد نیاز نیز با استفاده از کاشت قسمتی از پوست داخلی گونه بیماری درون چشم نابینا به وجود آمد. این سلولهای پوستی به مدت چند ماه درون چشم وی قرار گرفتند تا زمانی که سلولهای جدیدی با نیاز خونی مستقل در چشم به وجود آمدند. در نهایت چنگک ساخته شده از دندان در پشت این سلولها جاسازی شد و قسمتی از سلولهای پوستی از چشم خارج شدند تا جای کافی برای شکل گیری سلولهای جدید فراهم آید.

بر اساس گزارش تلگراف، در انتها نیز جراحان با ایجاد شکافی در قرنیه شبیه سازی شده امکان ورود نور به درون چشم فرد را به وجود آوردند. این جراحی هشت ساعت به طول انجامید و در کلینیک بینایی ساسکس انگلستان انجام گرفت.

7 روش موثر و باور نکردنی برا ی ارتقای عملکرد مغز

آیا می خواهید عملکرد مغز خود را به روشی آسان و موثر افزایش دهید ؟ ما به شما 7 روش ساده و اجرایی را معرفی می کنیم.

-    جست وجوی مطالب علمی و دلخواه دراینترنت و یا هر منبع دیگر: اختصاص زمانی در روز به مطالعه پیرامون مطالب علمی و دلخواه برای ارتقا ی عملکرد مغز مفید است.

-    ورزش: ورزش ، ابتلا به اختلالات مشاعری را به تعویق می اندازد. تحقیقات ثابت کرده است که انجام تمرینات ورزشی هوازی نه تنها باعث افزایش سرعت و هوشیاری مغزی می شود بلکه بافت مغزی را نیز تقویت می کند.حتی 50 دقیقه پیاده روی تند به مدت سه روز در هفته چنین تاثیر مثبتی را به همراه دارد.

-    مسواک زدن و کشیدن نخ دندان: سلامت دهان و دندان ارتباط موثری با سلامت مغز دارد. بعد از مطالعه بر روی هزاران نفر شرکت کننده در تحقیقات ثابت شده است که بیماری های پریودنتال و عفونت های لثه ارتباط مستقیمی با کاهش عملکرد مغزی در بزرگسالی دارد. با توجه به این حقیقت توصیه می شود که به مدت 2 دقیقه در روز وقت صرف مسواک زدن و کشیدن نخ دندان کنید.

-    اجتناب از نوشیدنی های الکلی: زیاده روی در مصرف نوشیدنی های الکلی حجم توده مغزی را کاهش می دهد.

-    خوردن میوه های بلوبری

-    حل جدول و معما: این سرگرمی بهترین تمرین و ورزش مغزی است .

-    مدیتیشن و یا تزکیه نفس: 40 دقیقه در روز برای انجام این عمل کافی است. استوار و صاف بنشینید. چشمان خود را ببندید و به آنچه در آن لحظه احساس و دریافت می کنید تمرکز کنید. مثلا صدای تنفس و یا جیک جیک گنجشکان درصبح

شیوه جدیدی برای پیوند تخمدان ارایه شد

پزشکان به شیوه جدیدی برای پیوند تخمدان دست یافته اند که می تواند امکان مادر شدن را برای زنانی را که در اثر درمانهای سرطان، باروری خود را از دست داده اند، فراهم کند.

به گزارش ایندیا تایم  ، این روش که توسط “پاسکال پیور” از بیمارستان دانشگاه لیموژ در جنوب غربی فرانسه ارایه شده ، به زن جوانی که به مدت دو سال یائسه شده بود کمک کرد تا یک نوزاد سالم دختر به دنیا آورد.

محققان با استفاده از یک فرایند دو مرحله ای، باروری را برای این زن که به خاطر بیماری کم خونی ناشی از گلبولهای داسی شکل تحت شیمی درمانی قرار گرفته بود، احیا کردند.

در پیوند تخمدان که در سال ۲۰۰۴ابداع شد، تخمدان فرد پیش از آغاز درمان سرطان از بدن وی خارج می شود. این عضو منجمد می شود و پس از آنکه درمان فرد به اتمام رسید از انجماد خارج و به بدن بیمار پیوند زده می شود.

اما یکی از بزرگترین چالش‌های این جراحی واداشتن بافت پیوندی به رشد رگهای خونی است.

درصورتی که ذخیره خون ناکافی باشد، تخمدان به محرک های هورمونی که آن را به تخمک گذاری وا می‌دارد، واکنش نشان نمی دهد.

شیوه جدید ارایه شده شامل یک فرایند دو مرحله ای است که طی آن، تکه های بسیار کوچک بافت ذخیره شده سه روز پیش از پیوند اصلی، به بدن پیوند زده می شود.

جزئیات این شیوه درمانی جدید در بیست و پنجمین کنفرانس سالانه انجمن اروپایی تولید مثل انسانی و جنین شناسی ارائه شده است.

ساخت دارویی جدید برای درمان سل

پژوهشگران از ساخت دارویی جدید برای درمان سل مقاوم به دارو خبر دادند.

سل مقاوم به داروی یکی از معضلات جدی در درمان بیمارهای عفونی است که سالانه موجب مرگ ده ها هزار نفر در جهان می شود.

کارشناسان دارویی نوعی دارو ساخته اند که با اضافه شدن به داروهای قدیمی سل ، موجب شکست مقاومت میکروب سل در برابر این داروها می شود.

این دارو ، آنزیم های ویژه ای را در میکروب سل که برای تولید انرژی در این میکروب ضروری است غیر فعال می کند و این میکروب در برابر داروها آسیب پذیر می شود.

موفقیت کشور در ارایه روش نوین درمان سرطان با استفاده از میدان مغناطیسی

پژوهشگران انیستیتو پاستور با استفاده از نانوذرات اکسیدآهن روش نوینی را برای درمان سرطان و تومور مغزی ارایه کردند که در این روش از نانوذرات اکسید آهن که دارای میدانهای مغناطیسی هستند استفاده شد تا با اعمال میدانهای مغناطیسی دارو به نقطه مورد نظر تزریق شود.

زهرا انصاریان مجری طرح در گفت وگو با خبرنگار مهر در این باره گفت: داروهایی که مورد استفاده قرار می گیرند در تمام بدن پخش می شوند که این امر برای برخی بیماریها مانند سرطان باعث می شود که به بافتهای سالم بدن نیز آسیب وارد شود.

وی با اشاره به مشکلات درمان تومورهای مغزی به مهر گفت: درمان تومورهای مغزی به دلیل نرسیدن دارو همواره با مشکلاتی مواجه است. این در حالی است که با نانوذرات اکسیدآهن و ایجاد میدانهای مغناطیسی می توان دارو را در محل تومور تزریق کرد.

انصاریان با تاکید بر اینکه نانوذرات اکسید آهن در حوزه پزشکی کاربردهای وسیعی دارند، اظهار داشت: از این نانوذرات علاوه بر دارورسانی می توان در تشخیص بیماریها برای استفاده در MRI استفاده کرد. استفاده از این ذرات می تواند کنتراست تصویر را افزایش دهد.

این محقق با بیان اینکه این تحقیق به منظور درمان انواع سرطانها در حال انجام است خاطرنشان کرد: در حال حاضر این نانوذرات سنتز شده و درصدد هستیم با اتصال آنتی بادیها و یا دارو به این نانوذرات داروهای هدفمند را برای درمان سرطان و تومورهای مغزی تولید کنیم.

خطرات مصرف بیش از اندازه استامینوفن

پزشکان درباره خطرات جسمی مصرف بیش از حد استامینوفن هشدار دادند.

سیاری از مردم دنیا تصور می کنند داروهای رایج مسکن بی خطر و ایمن هستند و می توانند هنگام درد، بدون مشکل و محدودیت این داروها را مصرف کنند.یکی از شایعترین این داروها استامینوفن است.

مسئولان اداره دارو و غذای امریکا FDA به ویژه در مورد این دارو نگرانند و می گویند مصرف بی رویه این دارو می تواند موجب آسیب به کبد انسان شود.

این نگرانی در مورد داروی استامینوفن کودکان به صورت قطره یا شربت به نام تیلنول بیشتر است.

پژوهشگران اداره دارو و غذای امریکا نصب برچسب کامل محتویات دارو و عوارض و میزان مناسب و موارد کاربرد داروها را بر جعبه و راهنمای آنها ضروری می دانند و خواستار کاهش دوز دارویی یا میزان مجاز مصرف داروهای ضد درد مانند استامینوفن شدند.

این اداره همچنین به پزشکان در مورد نحوه تجویز این دارو و به داروخانه ها در مورد تحویل بدون نسخه این دارو هشدار دادند.

درمان و پیشگیری تورم در دوران حاملگی

اغلب زنان به خاطر تورم دست و پا در دوران حاملگی شکایت دارند و این وضعیتی است که اغلب زنان باردار به آن مبتلا شده و گویا به عنوان بخشی از علائم حاملگی باید تحمل شود.

این وضعیت قطعا ظاهر و زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهد و بعلاوه به خاطر تغییر اندازه ، پوشیدن کفش و یا لباس های قبلی امکان پذیر نخواهد بود. به طور کلی باید گفت که در دوران حاملگی به علت افزایش مایعات بدن ، تورم و یا ادم در مناطقی مثل قوزک پا، قسمت انتهای پا، دستان، ساق پا و صورت مشاهده می شود. تورم در طول دوران بارداری به مرور افزایش می یابد و در مراحل انتهایی و به خصوص در هوای گرم بدتر می شود. البته تورم ناگهانی صورت و دست ها می تواند نشانه ای قابل توجه از افزایش فشار خون  باشد که با تورم و یا ادم و ورود نوع خاصی از پروتئین در ادرار همراه است و سریعا باید درمان شود. اما ورم خفیف و نه چندان شدید قوزک پا و پا قابل پیش بینی و بدون خطر است.

برای کاهش و یا تخفیف ورم بدن می تواند موارد زیرا را رعایت کرد:

-    اجتناب از ایستادن طولانی مدت

-    بالا نگه داشتن پا در وضعیت نشسته

-    قرار گرفتن روی پهلوی چپ ، در هنگام خواب

-    نوشیدن آب به مقدار فراوان

-     در استخر هنگام شنا و یا ایستادن ، از گردن به بالا بیرون از آب باشد.

-     خنک نگه داشتن خود در هوای گرم و مرطوب

توسعه هوش مصنوعی از طریق درک فرایند یادگیری زبان

دانشمندان MIT با هدف یافتن راههایی برای توسعه هوش مصنوعی، روند شکل گیری زبان در کودکان را از لحظه تولد تا سومین سال زندگی آنها مورد بررسی قرار دادند.

محققان موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) به سرپرستی پروفسور "دب روی" در این پروژه که Human Speechome Project  نام دارد در تلاشند تا رازهای یادگیری کودکان را کشف کنند.

در این پروژه یک نوزاد از لحظه تولد زیر نظر 11 دوربین ویدیویی 14 میکروفونی قرار گرفت که در بیشتر قسمتهای خانه نصب شده بودند.این چشمهای دیجیتالی در ساعتهای طولانی تمام حرکات، واکنشها و اولین صداهای نوزاد را ضبط کردند.

هدف نهایی این محققان کشف چگونگی عملکرد مغز یک نوزاد و تاثیرپذیری این مغز از فاکتورهای محیطی و اجتماعی در لحظه ای است که در آن کودک اولین کلمات خود را تلفظ می کند.

براساس گزارش The Autism News، در این پروژه دانشمندان دریافتند که کودک از لحظه تولد تا پایان سه سالگی بین 10 تا 12 میلیون واژه را یاد می گیرد.

این اولین بار است که زبانشناسان، دانشمندان و پزشکان در سطحی به این وسعت و مداوم به ثبت رفتار کودکان پرداخته اند.

 / 0 نظر / 19 بازدید