کابوس شیوع آنفلوانزا

یکی از بیماری هایی که با وجود پیشرفتهای مختلف پزشکی هنوز کابوس مردم جهان محسوب می شود ، آنفلوآنزا است . این بیماری تاکنون جان چند صدهزار نفر را در جهان گرفته است و این امکان وجود دارد که به انحای مختلف علایم شیوع آن در سطح جهان ظاهر شود .

طبق پیشگویی کارشناسان ، بیشترین قربانیان این بیماری افراد جوان در کشورهای فقیر خواهند بود . کارشناسان تخمین می زنند که بلای آنفلونزای جهانی شبیه آنفلونزای همه جاگیر1 سال 1918 می تواند 62 میلیون نفر را در جهان ، عمدتاً در کشورهای در حال توسعه که از تدابیر سلامتی کمی بر خود دارند ، بکشد .

منظور از همه جاگیر بودن ، شیوع یک بیماری در جهان است . معمولاً هیچ آنفلونزای همه جاگیری در جریان نیست . هرچند بسیاری از دانشمندان انتظار آنفلونزای همه جاگیر را در آینده دارند ، اما بدرستی نمی توانند پیشگویی کنند که چه موقع پاندمی های آنفلونزا نفوذ خواهد کرد .

طبق گزارش وب سایت واحد سلامت ایالت متحده و خدمات انسانی آنفلونزای همه جاگیر ، در سال 1918 تعداد قربانیان این بیماری در ایالت متحده امریکا حداقل 675 هزار نفر و در کل جهان بیش از 50 میلیون نفر بوده است . طبق یادداشت دکتر فلسفه ، کریستوفرموری2 و همکارانش ، آنفلونزای همه جاگیر سال 1918 در کشورهای فقیر بیش از کشورهای غنی کشته داده است .

چنانچه آنفلوانزای همه جاگیر مانند پاندمی سال 1918 اتفاق بیفتد ، تعداد قربانیان در جهان به طور سقوط می تواند از بین 51 الی 81 میلیون نفر 62 میلیون نفر شود . طبق پیشگویی گروه موری ، 96% این کشته ها احتمالاً مربوط به کشورهای فقیر خواهد بود .

همچنین محققان پیش بینی می کنند که افراد جوان در معرض آنفلونزای همه جاگیر قرار گیرند . به نوشته ی محققان : "اغلب مرگ و میر در افراد سنین 15 الی 29 سال و بدنبال آن در افراد سنین 10 الی 14 سال و 30 الی 44 سال اتفاق خواهد افتاد .

آماده سازی برای آنفلوانزای همه جا گیر

محققان می نویسند : هرچند هیچ کس نمی داند که چه موقع آنفلوانزای همه جاگیر اتفاق خواهد افتاد ، اما آماده سازی برای امکان وقوع آن عاقلانه می باشد .

در این راستا کشورهای فقیر هم نیاز به کمک در دریافت راهکارهای عملی جهت آماده سازی برای پاندمی های آنفلوانزا دارند .

نیل فرگوسان3 ، پروفسور واحد اپیدمیولوژی بیماری عفونی در دانشگاه ایمپریال لندن در این باره می نویسد : " تاریخ به ما می گوید که جمعیت فقیر همیشه متحمل بار بی تناسب بیماری می شوند و از بیماری های عفونی می میرند . " فرگوسان مثل موری و همکارانش ، آمادگی کشورهای پیشرفته برای آنفلوانزای همه جاگیر را لازم می داند .

واکسن آنفلونزا چیست ؟

واکسن غیرفعالی است که دارای ویروس کشته شده آنفلوانزا است . ویروس کشته شده آنفلوانزا درون عضله تزریق می گردد و سیستم ایمنی را جهت ایجاد پاسخ ایمنی (آنتی بادی) علیه ویروس آنفلوانزا تحریک می کند . هنگامی که ویروس وارد بدن فرد واکسینه شده می گردد ، آنتی بادی ها به ویروس حمله کرده آن را از بین می برند و از عفونت جلوگیری می نمایند .

ویروس آنفلوانزا هر سال می تواند تغییر اندکی پیدا کند ، لذا واکسن ساخته شده در سالهای قبل بی اثر خواهد بود . هر سال واکسن جدید باید آماده شود تا علیه نوع احتمالی ویروس آنفلوانزا مؤثر واقع شود . معمولاً دانشمندان بطور دقیق پیش بینی می کنند که چه نوع ویروس آنفلونزایی باعث عفونت خواهد شد تا واکسن مناسب علیه این ویروس ها تهیه  شود . ویروس هایی که برای تهیه واکسن آنفلوانزا استفاده می گردد ، در تخم مرغ رشد داده می شود .

واکسن عموماً ظرف دو هفته پس از تزریق ، علیه ویروس آنفلوانزا مؤثر است و فقط علیه آن دسته از ویروس ها موثر است که با واکسن مورد نظر جور باشند .

نوع ویروس های این فصل از آنفلوانزا با نوع ویروس های فصل دیگر آنفلوانزا فرق می کند و به همین دلیل هر نیاز به واکسیناسیون مجدد با واکسنی است که نوع ویروس آنفلوانزا با ویروس آنفلوانزای شایع شده جور باشد . واکسیناسیون آنفلوانزا ، غیراز آنفلوانزا از هیچ عفونت دیگر ( مثل عفونتهای میکروبی ) محافظت نمی کند .

چه کسانی باید واکسن آنفلوانزا دریافت کنند ؟

هر کسی که مایل است خطر ابتلا به آنفلوانزا را کاهش دهد می تواند واکسینه شود ، اما مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری(CDC) 4 ایالت متحده توصیه می کند که بعضی از افراد ( که در معرض خطر عوارض جدی آنفلوانزا هستند ) هر سال واکسینه شوند .

هنگامی که ذخایر واکسن محدود باشد یا به تأخیر بیفتد CDC توصیه هایی را در اختیار گروه در معرض خطر که باید واکسینه شوند قرار می دهد . این گروه شامل : 1- افرادی که در معرض خطر بالای عوارض آنفلوانزا هستند . مثل :

- افراد 65 ساله و بالاتر

- افرادی که در بیمارستانهای خصوصی زندگی می کنند .

- بزرگسالان و کودکان 6 ماهه و بیشتر که مبتلا به بیماریهای مزمن قلبی یا ریوی مثل آسم هستند .

- بزرگسالان و کودکان 6 ماهه و بیشتر که نیاز به معالجه منظم پزشکی داشتند یا اینکه طی سال گذشته به علت ابتلا به بیماریهایی مانند بیماری متابولیک (مثل دیابت) ، بیماری مزمن کلیوی یا ضعف سیستم ایمنی ( مشکلات سیستم ایمنی بدلیل مصرف داروها یا عفونت ناشی از ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV/AIDS در بیمارستان بودند .

- کودکان 6 ماهه الی 18 ساله که تحت درمان دراز مدت با آسپیرین هستند (کودکان مصرف کننده آسپیرین در مدتی که مبتلا به آنفلوانزا هستند در معرض خطر سندرم ری5 می باشند) .

- زنانی که در طول فصل آنفلوانزا باردار خواهند شد .

- تمام کودکان 6 الی 23 ماهه .

- افرادی که دچار مشکلات تنفسی یا اشکال در بلع شده باشند مثل صدمه مغزی یا صدمات نخاعی ، اختلالات تشنجی یا سایر بیماریهای عصبی یا عضلانی .

2- افراد بین 50 الی 64 ساله تقریباً 3/1 مردم ایالت متحده در این مقطع سنی مبتلا به یک یا چند بیماری هستند که خطر عوارض جدی آنفلوانزا در مورد آنها زیاد است .

3- افرادی که قادر به انتقال آنفلوانزا به افرادی هستند که خطر عوارض این بیماری برای آنها زیاد است . یعنی تمام کارکنان امور سلامتی ، مراقبت کنندگان از کودکان 6 الی 23 ماهه ، افراد در تماس با افراد 65 ساله و بالاتر یا هر فردی که در تماس نزدیک با شخص پرخطر باید واکسینه شود تا عفونت را به افراد پرخطر گسترش ندهد .

واکسن آنفلوانزا چگونه تجویز می گردد ؟

تزریق دوز واحد نیم میلی لیتر از مایع واکسن آنفلوانزا از طریق پوست بداخل عضله (IM) دلتوئید واقع در بازو (پس از استریل کردن پوست محل تزریق بوسیله ی الکل ) صورت می گیرد . واکسن هر سال در فصل پاییز تزریق می گردد .

عوارض جانبی که پس از تزریق واکسن آنفلوانزا :

دردناک بودن محل تزریق – درد عضله – تب وا حساس ناخوشی جز عوارض جانبی آن می باشد که شایع نیست .  همچنین واکنش آکرژیکی شدید به ندرت گزارش شده است .

سندرم لیگن – باره (GBS) بیماریی است که با تب ، صدمه عصبی و ضعف عضلانی همراه می باشد . در سال 1976 واکسیناسیون با واکسن آنفلوانزای خوکی ، با پیشروی GBS مرتبط بود . مطالعات انجام شده جهت ارزیابی ارتباط GBS با سایر واکسن های آنفلوانزا نشان داد که یک فرد از یک میلیون نفر افراد واکسینه شده ممکنست در معرض خطر GBS  مرتبط با واکسن باشد .

چه کسانی نباید واکسن آنفلوانزا دریافت کنند ؟

افراد زیر باید از انجام واکسیناسیون آنفلوانزا اجتناب ورزند .

- افرادی با سابقه واکنش های حساسیتی به تخم مرغ

- افرادی با سابقه ی حساسیت زیاد به واکسن

- افرادی که اخیراً به بیماری های تب دار مبتلا بوده اند ( در صورت ابتلا به سرماخوردگی یا سایر بیماریهای خفیف بدون تب می توان واکسیناسیون را انجام داد) .

- افرادی که بیماری عصبی نادر GBS ظرف 6 هفته از واکسیناسیون قبلی داشتند .

تاثیر واکسن آنفلوانزا

تأثیر واکسن آنفلوانزا بستگی به این دارد که نوع ویروس مورد استفاده در واکسن با ویروس های منتشره شده تا چه حد جور است . سن و وضعیت سلامت افراد نیز نقش تعیین کننده در اثر بخشی واکسن ایفا می کند .

تحقیقات نشان داده است که وقتی نوع ویروس انتخاب شده برای واکسن با ویروسهای منتشر شده بخوبی جور باشد ، واکسن از بیماری آنفلوانزا در مورد 70 الی 90% افراد سالم زیر 65 سال پیشگیری می کند .

همچنین یک مطالعه در کودکان بین سنین یک الی 15 سال نشان داد که واکسن غیرفعال آنفلوانزا در پیشگیری از بیماری تنفسی آنفلوانزا 17 الی 91 درصد مؤثر بود .

اثربخشی واکسن در پیشگیری از بیماری تنفسی افراد بالای 65 سال تا اندازه ای کمتر است . در بین افراد مسن که در بیمارستانهای خصوصی اقامت دارند ، واکسن آنفلوانزا در پیشگیری از بیماری شدید ، عوارض ثانویه و مرگ بیشتر مؤثر می باشد .

واکسن در پیشگیری از پنومونی یا بستری شدن ناشی از آنفلوانزا 50 الی 60% و در پیشگیری از مرگ ناشی از آنفلوانزا می تواند 80% مؤثر باشد ، اما در پیشگیری از بیماری تنفسی آنفلوانزا کمتر از 30 الی 40% مؤثر می باشد .

منبع :

Medicine Net February - 2007

 

ویروس هایی که برای تهیه ی واکسن ، آنفلوانزا استفاده می گردد ، در تخم مرغ رشد داده می شوند .

1 - Flu pandemic

2 - Christopher Murray

3 - Neil Ferguson

4 - Centers of Disease Control & Prevention

5 - Reye syndrom

/ 0 نظر / 10 بازدید