Bruxism یا دندان قروچه

Bruxismحرکات مکرر غیر ارادی عمدتا شبانه و عموما ناآگاهانه در فک است.

 

دو فرم بالینی دارد:

 - دندان قروچه ناشی از حرکات رو به جلو فک پایین

 - دندان قروچه ناشی از فشار دادن ممتد فک ها روی هم

 

عواقب بالینی اصلی دندان قروچه عبارتند از:

١- عوارض دندانی: خوردگی دندانهای طبیعی و آسیب به پروتزهای دندانی؛ آسیب به لثه و آرواره که می تواند منجر به لق شدن و افتادن دندان شود.

٢- عوارض عضلانی: بزرگ شدن غیر عادی عضلات فک که خود می تواند باعث انسداد مجرای بزاقی شود و این انسداد هم منجر به بروز التهاب و عفونت غده بزاقی گردد.

٣- عوارض مفصلی: درد در مفصل فک در موقع غذا خوردن یا حرف زدن یا حتی در استراحت؛ ناتوانی در خوردن غذاهای سفت بخصوص صبحها؛ دررفتگی فک؛ کاهش در محدوده حرکتی فک؛ قفل شدن فک.

 

استفاده از دیسپورت Dysport یا بوتاکس Botox  بعنوان یکی از روشهای درمانی (بخصوص در موارد شدید که به اقدامات دیگر از جمله اقدامات دندانپزشکی پاسخ نداده) می تواند بسیار موثر باشد.

در این روش درمانی دیسپورت (یا بوتاکس) داخل عضلات فک تزریق می شود.

این روش بسیار کم-درد بوده و حدود 10 دقیقه زمان می برد، و بلافاصله پس از تزریق بیمار می تواند به فعالیتهای معمول ادامه دهد. چند روز پس از تزریق اثرات درمانی آن شروع می شود. درصد موفقیت این روش بسیار بالا (با یک بار تزریق، 64% بهبودی کامل؛ 87% بهبودی قابل توجه و 36% عود در 5 سال، که در صورت عود، تزریق تکرار می شود)، و عوارض آن نزدیک به صفر و قابل اغماض است.

 در بیش از 50% موارد فقط یکبار تزریق منجر به پاسخ نامحدود می شود و در بقیه موارد تکرار تزریق هر 8- 5  ماه  مورد نیاز خواهد بود.

 

 این روش درمانی دارای مزیتهای دیگری (غیر از تاثیر قابل توجه روی دندان قروچه) نیز می باشد:

1- باعث بهتر شدن زیبایی صورت می شود (در دندان قروچه مزمن بعلت هیپرتروفی عضلات ماضغه شکل صورت ذوزنقه ای میشود)؛

2- از تخریب و سایش دندانها جلوگیری میشود؛

3-  سردرد و درد گوش و فک ناشی از آسیب مفصل تمپورومندیبولر از بین می رود؛

4- در صورتی که دندانپزشک قصد ترمیم دندان یا گذاشتن پروتز برای بیمار داشته باشد میتوان قبلا دندان قروچه را با تزریق درمان کرد تا از آسیب قسمت ترمیم شده یا پروتز اجتناب کرد.

 

اغلب روشهای دندانپزشکی در درمان دندان قروچه (از جمله Night Guard) گرچه ممکن است از آسیب دندانها جلوگیری کنند ولی آسیب مفصل فک (TMJ) ادامه می یابد و جلوی سردردهای ناشی از دندان قروچه گرفته نمی شود و انقباض عضلات جونده متوقف نمیشود و بنابراین اثر منفی آن روی زیبایی صورت باقی میماند، چرا که عضلات جونده بزرگ میشوند و چهره فرم ذوزنقه پیدا میکند.

/ 0 نظر / 183 بازدید