بزرگترین عضو بدن، نیازمند مراقبت بیشتر
ساعت ۳:٠٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ اسفند ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

بزرگترین عضو بدن، نیازمند مراقبت بیشتر


هپاتیت به معنى «التهاب بافت کبد» است و در میان عوام مردم به یرقان و زردی مشهور است. کبد کارخانه شیمیایی بدن است و نقش آن در حذف مواد و سموم اضافی حاصل از سوخت و ساز مواد غذایی بسیار حیاتی است. کبد بزرگترین اندام داخلی بدن است و نقش مهمی در تنظیم پدیده‌های حیاتی بر عهده دارد. 
. ورود عوامل بیگانه مختلف از جمله نوعى ویروس مى تواند موجب التهاب کبد شود. از آنجایى که سیستم دفاعى بدن در مقابل التهاب در هر قسمت از بدن با بسیج گلبول هاى سفید و دیگر عوامل ایمنى عکس العمل نشان مى دهند و این عکس العمل دفاعى در کبد که به منظور حفظ کبد در مقابل عوامل بیگانه صورت مى گیرد در بعضى موارد موجب تخریب نسج کبد ودرنهایت نارسایى کبد مى شود. تاکنون شش نوع ویروس هپاتیت شناخته شده است که شایع‌ترین آنها ویروس‌های هپاتیت A، B و C هستند. عوامل دیگری مثل داروها، بیماری‌های ارثی، خود ایمنی و مصرف مشروبات الکلی نیز می‌تواند موجب بروز هپاتیت شوند.اگر هپاتیت کمتر از 6 ماه طول بکشد آن را «هپاتیت حاد» و اگر بیشتر از آن به طول بینجامد آن را «هپاتیت مزمن» می‌گویند. هپاتیت حاد ویروسی معمولاً با یک دوره‌ی پیش درآمد آغاز می‌شود: احساس ناراحتی، خستگی، بی‌اشتهایی، تهوع، استفراغ، درد عضلانی، سردرد و یک تب خفیف. حتی گاهی این بیماری در ابتدا خود را با علایم سرماخوردگی نشان می‌دهد. افراد سیگاری مبتلا به هپاتیت حاد غالباً نسبت به سیگار تنفر پیدا می‌کنند. بعد از این دوره‌ی چند روزه است که «یرقان» یا «زردی» ایجاد می‌شود. معمولاً همزمان با ایجاد زردی، حال عمومی بیمار رو به بهبود می‌رود و حتی تب او قطع می‌شود. اما اینها نشان دهنده‌ی بهبود بیماری نیستند، بلکه درست برعکس، قسمت اصلی بیماری از اینجا شروع می‌شود.
طبق آخرین گزارشات سازمان بهداشت جهانی (WHO) حدود 400 میلیون نفر در سراسر جهان حامل ویروس هپاتیت B هستند. هپاتیت B پس از بیماری‌های سل و مالاریا، شایع‌ترین بیماری مسری عفونی است. میزان سرایت ویروس هپاتیت  صد برابر ایذر است. سالانه حدود 50 میلیون نفر به تعداد افراد آلوده در دنیا افزوده می‌شود. شیوع ناقلان هپاتیت B در جامعه ایرانی حدود 3 درصد افراد جامعه یا قریب به دو میلیون نفر است. البته این آمار در شهرها و روستاهای مختلف کشور، متفاوت است. خوشبختانه با اجرای واکسیناسیون نوزادان و افراد پرخطر از سال 1372 در کشور و افزایش سطح بهداشت، میزان موارد جدید ابتلا، به طور جدی کاهش یافته است. شیوع بیماری هپاتیت C در دو دهه اخیر رو به افزایش بوده و 3درصد از جمعیت دنیا حامل ویروس این بیماری هستند. شیوع عفونت هپاتیت C کمتر از 1درصد در کشور است که با شناسایی عوامل انتقال آن می توان شمار مبتلایان را کاهش داد.
هپاتیت‌ها چه فرقی با هم دارند؟
در بسیاری از موارد ممکن است ابتلا به هپاتیت با ایجاد یرقان همراه نباشد. به این ترتیب شخص ممکن است هیچ‌گاه نفهمد که به هپاتیت مبتلا شده است؛ اما اگر این هپاتیت به صورت مزمن در بیاید، آن وقت سال‌ها بعد، بیمار با همین عارضه از پا در خواهد آمد. در واقع آنچه هپاتیت را به یک بیماری خطرناک تبدیل می‌کند دو عارضه‌ای است که ممکن است برای هر بیماری پیش بیاید:
* هپاتیت برق آسا: یک درصد از بیماران مبتلا به هپاتیت حاد ویروسی به طور ناگهانی و در عرض چند روز، در واقع کبد خود را از دست می‌دهند. این آسیب غیر قابل برگشت است و در این حالت بیمار نیاز به پیوند کبد خواهد داشت.
* هپاتیت مزمن: غیر از هپاتیت A که تقریباً در هیچ موردی به صورت مزمن در نمی‌آید، سایر انواع هپاتیت‌ها می‌توانند مزمن شوند. سرانجام هپاتیت مزمن، نارسایی کبد است و مثل هپاتیت حاد، تقریباً هیچ درمان قطعی برای هپاتیت مزمن هم وجود ندارد. گذشته از این، بعضی مبتلایان به هپاتیت اگر چه ظاهراً بهبود می‌یابند اما به صورت «ناقل مزمن» در می‌آیند. این افراد خودشان مشکلی ندارند، اما آلوده کننده‌ی جامعه و اطرافیان به حساب می‌آیند.
هپاتیت مزمن تقریباً در پنج درصد از مبتلایان به هپاتیتB ایجاد می‌شود. اما این درصد در مبتلایان به هپاتیت C بیش از چهل درصد است! ضمن این که آلودگی به ویروس‌ هپاتیتC، احتمال مبتلا شدن به سرطان کبد را هم افزایش می‌دهد. به این ترتیب باید گفت هپاتیتC خطرناک‌ترین نوع هپاتیت است و اتفاقاً همین هپاتیتCاست که تا کنون واکسنی برایش ساخته نشده است. شایع‌ترین راه انتقال هپاتیت C، تزریق خون آلوده است و تا قبل از این که خو‌ن‌های اهدایی از نظر آلودگی به هپاتیتC غربالگری شوند، افراد بسیاری از این طریق به هپاتیتC مبتلا می‌شدند.
اگر چه امروزه در همه جای دنیا، خون‌ها را از نظر آلودگی به ویروس‌های هپاتیت B و C و همین طور HTV (ویروس ایدز) آزمایش می‌کنند، اما نباید فراموش کرد که هپاتیت فقط از طریق تزریق خون یا فرآورده‌های خونی منتقل نمی‌شود. تمام مایعات بدن یک فرد مبتلا، به هپاتیت آلوده است و تماس با این مایعات می‌تواند به راحتی هر فردی را مبتلا کند. شاید با واکسیناسیون بر علیه هپاتیت B بتوانیم نفس راحتی بکشیم و خیالمان از بابت این نوع هپاتیت آسوده شود، اما فراموش نکنیم که فعلاً تنها راه پیشگیری از هپاتیتC، «مراقبت‌های رفتاری» است.
هپاتیت A چیست ؟
ویروسی که باعث هپاتیت A می شود به نام ویروس هپاتیت A خوانده می شود. هپاتیت A بوسیله تماس شخصی نزدیک با فردی که مبتلا به عفونت است بوجود می آید. ممکن است شما در اثر موارد زیر به هپاتیت A مبتلا شوید: مصرف غذایی که بوسیله فرد مبتلا به هپاتیت تهیه شده و نوشیدن آبی که به هپاتیت A آلوده شده (در مناطقی از جهان که بهداشت و نظافت پائینی دارند).
چه کسانی در معرض خطر هپاتیت A هستند؟
هر کسی ممکن است به هپاتیت A مبتلا شود. ولی برخی از مردم در معرض خطر بیشتری هستند: افرادی که با مبتلایان به هپاتیت زندگی می کنند؛ کودکانی که در مهد کودک هستتند؛ افراد مذکری که تماس جنسی با همجنس خود دارند؛ افرادی که به کشورهای محل شیوع هپاتیت مسافرت داشته اند.
علامت های هپاتیت A چیست؟
ممکن است هپاتیت A باعث شود شما احساسی مانند سرماخوردگی داشته باشید. ممکن است احساس خستگی، داشتن احساس ناخوشایندی در معده، تب، بی اشتهایی، دردشکم و اسهال داشته باشید. برخی افراد ممکن است ادرار زردپررنگ، مدفوع کمرنگ، چشم و پوست زرد رنگ داشته باشند. برخی افراد ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند.
هپاتیت A چگونه درمان می شود؟
بیشتر افرادی که هپاتیت A دارند خودبخود طی چند هفته خوب می شوند. شما ممکن است برای روزها تا هفته ها به استراحت در بستر نیاز داشته باشید .مصرف الکل در این دوران ممنوع است.پزشک ممکن است برای علایم شما دارو تجویز کند.
چگونه می توان از ابتلا به هپاتیت A پیشگیری کرد؟
می توانید از واکسن هپاتیت A استفاده کنید. واکسن ماده ای است که شما زمانی که سالم هستید می زنید تا ازابتلای شما به بیماری جلوگیری کند. واکسن ها به بدن شما یاد می دهند که چگونه به ویروسهای خاصی مثل ویروس هپاتیت A حمله کند. واکسن هپاتیت A از طریق تزریق داده می شود. کودکان پس از سن 2 سالگی می توانند این واکسن را بگیرند. کودکان سن 2 تا 18 سال به سه نوبت تزریق آن نیاز دارند. تزریق ها در عرض یکسال دربدن منتشر می شوند. بالغین دو یا سه تزریق در عرض 6 تا 12 ماه خواهند داشت.
شما می توانید خود و دیگران را به این روشها در مقابل هپاتیت A محافظت کنید: همیشه دستهایتان را پس از دستشویی رفتن و قبل از تهیه غذا یا خوردن غذا بشویید؛ در صورتی که با مدفوع اشخاص تماس دارید از دستکش استفاده کنید و دستتان را پس از انجام کار بشوییدو از آب تصفیه شده آماده در مناطق آلوده استفاده کنید.
هپاتیت B چیست؟
هپاتیت B یک بیماری جدی کبدی است که در اثر حمله ویروس هپاتیت به سلولهای کبدی ایجاد شده و راههای انتقال آن مشابه عوامل سرایت ایذر است. هپاتیتB بوسیله تماس با خون، مایع منی یا سایر مایعات بدن شخص آلوده منتقل می شود. همچنین داشتن رابطه جنسی با فرد آلوده بدون استفاده از کاندوم؛ استفاده از سوزن مشترک دارویی؛ استفاده از خالکوبی یا وسایل نفوذ کننده آلوده در بدن که بوسیله کسان دیگری استفاده شده است؛ آسیب دیدن بوسیله سوزنی که خون آلوده روی آن بوده است (کارکنان مراقبتهای بهداشتی به این صورت ممکن است آلوده شوند)؛ استفاده از مسواک یا خود تراش شخص آلوده و انتقال از مادر آلوده به هپاتیت به کودک حین زایمان یا شیردهی.
هپاتیت B به روشهای زیر منتقل نمی شود: دست دادن؛ بوسیدن و نشستن در نزدیکی شخص آلوده.
علامتهای هپاتیت B چیست؟
هپاتیت B ممکن است باعث شود احساس سرماخوردگی کنید. ممکن است احساس خستگی داشته باشید؛ احساس ناراحتی در شکم داشته باشید؛ تب کنید؛ احساس بی اشتهایی به شما دست بدهد؛ شکم درد پیدا کنید؛ اسهال داشته باشید. برخی اشخاص ممکن است ادرار زرد پر رنگ؛ مدفوع کمرنگ، پوست و چشمان زرد داشته باشند. برخی افراد علامتی ندارد. اگر شما علایمی دارید یا فکر می کنید به هپاتیت B مبتلا شده اید به پزشک مراجعه کنید.
درمان هپاتیتB
هپاتیت B از طریق تزریق دارو درمان می شود. ممکن است هپاتیت B باعث از کار افتادن کبد شما شود. در این صورت شما نیاز به کبد جدید خواهید داشت. عمل جراحی آن به نام پیوند کبد شناخته شده است و شامل برداشتن کبد پیر و تخریب شده و قرار دادن کبد تازه و سالم از فرد دهنده می باشد.
هپاتیت C چیست؟
هپاتیت C را می توان اپیدمی وحشتناک خاموش در دنیا عنوان کرد. این نوع نیز یک بیماری کبدی است و بوسیله ویروس هپاتیت C ایجاد می شود. هپاتیت Cبوسیله تماس با خون شخص مبتلا به آن منتشر می شود.
ممکن است شما بوسیله استفاده از سوزن دارویی مشترک؛ آسیب دیدن بوسیله سوزن خون آلوده شخص مبتلا (کارکنان بیمارستان)و متولد شدن از مادر آلوده ،به این بیماری مبتلا شوید.
در موارد نادری ممکن است به روش های زیر به هپاتیت C مبتلا شوید؛ استفاده از خالکوبی یا وسایل آلوده نفوذکننده به بدن؛ داشتن ارتباط جنسی با فرد آلوده، مخصوصاً اگر شریک جنسی بیماری تناسلی داشته باشد.
از این روشها به هپاتیت C مبتلا نمی شوید: دست دادن ، در آغوش گرفتن ، بوسیدن ونشستن نزدیک فرد آلوده. 
علائم هپاتیت C چیست؟
بسیاری از بیماران مبتلا به هپاتیت C علامتی ندارند. اگر چه ممکن است بیماران مبتلا به هپاتیتC علایمی شبیه سرماخوردگی پیدا کنند. ممکن است احساس خستگی، احساس ناراحتی در شکم، تب، بی اشتهایی، درد شکم و اسهال داشته باشیدبرخی افراد ممکن است ادرار زرد پررنگ، مدفوع کمرنگ، چشم و پوست زرد داشته باشند. اگر این علایم را دارید یا فکر می کنید به هپاتیت C مبتلا شده اید، به پزشک مراجعه کنید.
آزمایشات هپاتیت C چیست؟
آزمایش خون، هپاتیت C و شدت آن را نشان می دهد.همچنین ممکن است نیاز به بیوپسی (نمونه برداری) داشته باشید.